fbpx

Norwegia pierwszym krajem, który zakazuje stosowania biopaliwa na bazie oleju palmowego w celu ochrony lasów tropikalnych

W grudniu ubiegłego roku, parlament Norwegii ogłosił, że biopaliwa na bazie oleju palmowego nie będą już dozwolone w tym kraju. Ruch mający na celu udaremnienie niszczenia indonezyjskich lasów deszczowych pod plantacje palmy olejowej, ustanowił Norwegię pierwszym krajem, który wymusił takie orzeczenie.

Do 2020 r. norweski przemysł biopaliwowy będzie musiał stopniowo wycofywać olej. Ale olej palmowy znajduje się nie tylko w biopaliwie, jest również stosowany w wielu produktach spożywczych i środkach higieny osobistej – od ciastek i masła orzechowego po szampony i mydła. To będzie nadal dozwolone. UE pracuje również nad tym, żeby stopniowo, do 2030 r., wycofać produkty zawierające olej palmowy. Oczekuje się, że inne kraje będą podążać śladem Norwegii.

„Decyzja norweskiego parlamentu stanowi ważny przykład dla innych krajów i pokazuje potrzebę poważnej reformy światowego przemysłu oleju palmowego”– powiedział w oświadczeniu Nils Hermann Ranum z Rainforest Foundation Norway.

Lasy deszczowe w Indonezji, a szczególnie na Borneo, są niszczone ze względu na produkcję oleju palmowego. Borneo jest jedynym regionem, w którym zagrożone orangutany występują na wolności, ale ich liczba gwałtownie spada, ponieważ lasy są wypalane pod plantacje palm.

Decyzja Norwegii o usunięciu oleju palmowego z branży biopaliw pojawiła się po latach dyskusji, a ustawa przeszła większością głosów. Przepisy są bardziej wszechstronne niż dotychczasowe, obejmujące cały rynek paliwowy w kraju, jednocześnie wzywające rząd do „sformułowania kompleksowej propozycji zasad i podatków w polityce dotyczącej biopaliw w celu wykluczenia biopaliw o wysokim ryzyku wylesiania”.

Olej palmowy nie tylko powoduje karczowanie lasów i utratę siedlisk dla orangutanów – ma również wpływ na klimat. Według ostatnich szacunków, obecna sytuacja może doprowadzić do emisji 7 miliardów ton dwutlenku węgla w ciągu następnych dwóch dekad.

Norweska Rainforest Foundation zleciła w 2017 r. wykonanie raportu na temat biopaliw na bazie oleju palmowego, w którym stwierdzono, że są one bardziej szkodliwe dla klimatu niż paliwa kopalne, „być może kilka razy bardziej”.

Źródło: livekindly.co

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

Dodaj komentarz