fbpx

Tilos – pierwsza wyspa z certyfikatem zero waste

Tilos, malownicza grecka wyspa położona pomiędzy Kiea a Rodos na Morzu Egejskim, jest domem dla około 500 mieszkańców. Liczba ta podwaja się latem, kiedy turyści zjeżdżają, aby cieszyć się urokami tego miejsca. W 2021 roku wyspa zdecydowała się podjąć śmiałe i ambitne wyzwanie — przejść na strategię “zero waste” (zero odpadów).

Cztery lata temu, śmieci były poważnym problemem na Tilos. W 2019 roku, 87% odpadów kończyło na wysypisku, a system segregacji odpadów nie radził sobie z zapotrzebowaniem. Rozważano powiększenie składowisk, jednak władze lokalne zdawały sobie sprawę z kolejnych problemów, jakie to mogłoby generować. Dlatego też zdecydowano o całkowitej zmianie podejścia.

Od 2021 roku, na Tilos wprowadzono selektywną zbiórkę odpadów z bezpośredniego odbioru od mieszkańców, a składowiska zostały zamknięte. Na ich miejscu powstało Centrum Innowacji o Obiegu Zamkniętym. Jak mówi burmistrzyni Maria Kamma, “Tilos udało się osiągnąć jeden z najwyższych na świecie procentów recyklingu i kompostowania, który wynosi prawie 90%. Kosze na śmieci zostały wyeliminowane, wysypiska śmieci już nie istnieją, a wyspa jest zero waste.”

Przed rozpoczęciem projektu, wyspa generowała 770 kg stałych odpadów komunalnych na mieszkańca rocznie. Dziś jest to już tylko 440 kg, co stanowi redukcję o 43%, z czego jedynie 54 kg stanowią odpady resztkowe. Wysiłki wyspy zostały docenione — Tilos otrzymało 4 na 5 gwiazdek w Zero Waste Cities Certification.

Lokalny zespół wraz z firmą Polygreen, która zarządza odpadami na wyspie, znalazł rozwiązanie, które, według Ismaela Casottiego, audytora ZERO, “powinno zainspirować wszystkie inne małe wyspy Morza Śródziemnego, które chcą zmienić sposób zbierania, segregować u źródła i lokalnie wstępnie sortować wszystkie pojawiające się odpady.”

Ponadto, Tilos może się poszczycić byciem w pełni samowystarczalnym pod względem energetycznym, dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Ta niewielka wyspa staje się w ten sposób wzorem do naśladowania dla innych wspólnot szukających zrównoważonych rozwiązań.

Dodaj komentarz