fbpx

Była jedną z największych pustyń w Chinach. Za sprawą mieszkańców, dziś porasta ją las

Od ponad sześćdziesięciu lat mieszkańcy chińskiej prowincji Shaanxi pracowali nad zalesianiem pustyni. Efekt jest zdumiewający. Po latach wytężonej pracy, po pustyni nie ma śladu. W zamian, mieszkańcy cieszą się gęstym lasem.

Chińska agencja CGTN poinformowała, że w prowincji Shaanxi zniknęła pustynia Mu Us. Dziś trudno sobie wyobrazić, że jeszcze kilka dekad temu była czwartą pod względem rozmiarów pustynią w Chinach – zajmowała obszar 42 tys. km2. Stopniowe zalesianie obszarów pustynnych, pozwoliło jednak cofnąć granice pustyni o całe 400 km.

Jak to się zaczęło?

Na pomysł zalesiania terenów pustynnych wpadli w latach 50. mieszkańcy miejscowości Julin. Projekt miał pomóc w zahamowaniu pustynnienia okolicznych obszarów oraz ograniczyć częstość występowania burz piaskowych. Początkowo zaangażowani w inicjatywę sadzili drzewa na krawędzi pustyni, ale tereny na których pojawiały się drzewa zaczęły się powiększać. Niedługo potem rozpoczęto także tworzenie pastwisk na obszarach znajdujących się w głąb pustyni. Efekt jest zdumiewający. Po latach wspólnej pracy udało się zalesić aż 93 procent powierzchni pustyni.

Dang Shuangren, specjalista ds. lasów w administracji prowincji Shaanxi, twierdzi że dzięki takim inicjatywom za kilka lat zniknie ostatnie 30 tys. hektarów, na których są ruchome wydmy i nieużytki pustynne. Na zalesianiu korzystają nie tylko okoliczni rolnicy, ale również lokalne przedsiębiorstwa – środki wydawane na ten cel, odejmowane są od ponoszonych przez nich opłat środowiskowych.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: https://www.spidersweb.pl/2020/05/zalesianie-pustyni-mu-us-w-chinach.html?fbclid=IwAR2bC7rP3tlkIYuDFOOZTsqKfscLEO2-sUaf9r_2eiQrxo9JmwKZbA67Nj8

 

Dodaj komentarz