fbpx

Inżynierowie wynaleźli unoszącą się na wodzie kapsułę przeżycia, która przetrwa nawet tsunami

Dwóch inżynierów lotniczych z Seattle, wynalazło unoszące się na wodzie kapsuły przetrwania, które w przypadku katastrofy, mogą pomieścić od 2 do 10 ludzi, nawet do pięciu dni.

Wykonane z gatunku aluminium używanego do konstruowania samolotów, kuliste i wodoszczelne kapsuły ochronią swoich lokatorów przed początkowym wpływem klęski żywiołowej, ale również przed uderzeniem ostrymi i tępymi przedmiotami, uderzeniem gorąca oraz zmianą prędkości.

Założyciele firmy Survival Capsule mówią, że przystępne cenowo kule sprawdzą się doskonale w przypadku tsunami, tornada, huraganu, trzęsienia ziemi i burzy oraz kiedy ewakuacja nie jest możliwa.

Inżynierowie Julian Sharpe i Scott Hill wpadli na pomysł Kuli Przetrwania po indonezyjskim tsunami w 2004 roku, które pozbawiło życia około 225 tys ludzi.

Kapsuły dostępne są w 5 różnych rozmiarach. Wchodzi się przez specjalny właz drzwiowy, a wnętrze każdej kapsuły wyposażone jest w siedzenia oraz magazyn na 5 dni pożywienia i wody na osobę.

Klienci mogą również zamówić dodatkowe udogodnienia, takie jak system wiązania, panel słoneczny, suchą toaletę, wewnętrzne oświetlenie oraz system dźwięku przestrzennego.

„Kapsuła ma zmienne rozwiązania katastroficzne, co oznacza, że może zmieniać pozycję w zależności od głębokości wody, więc nigdy nie zatonie, jeśli woda znacząco się podniesie”, tłumaczą architekci na swojej stronie.

„Dostarcza również ciepła, bezpieczeństwa i schronienia przez początkowe chwile po klęsce, zanim nadejdą załogi ratownicze oraz pracownicy pomocniczy”.

Duet wyobraża sobie, że mniejsze kapsuły będą wykorzystywane w mieszkaniach i domach, a te większe są zaprojektowane dla budynków komunalnych, firm, szpitali, lotnisk, szkół i ogólnie obiektów publicznych.

Kapsuła Przetrwania wzięła udział w 2011 roku w konkursie NASA „Wykreuj Przyszłość”, zdobywając miejsce wśród 10 finalistów.

 

Źródło: dezeen.com

Tłumaczenie: Ali Hekert

Dodaj komentarz