fbpx

40 dni w ciemnej jaskini. Zasakujący eksperyment we Francji

Organizacja zajmująca się badaniami nad zdolnością człowieka do adaptacji w trudnych warunkach klimatycznych stworzyła niezwykły projekt z udziałem 15 śmiałków. Ochotnicy w ramach eksperymentu udali się na 40 dni do ciemnej jaskini. W ten sposób badacze mogli sprawdzić, co dzieje się z człowiekiem podczas przedłużającej się izolacji.

Eksperyment o nazwie „Deep Time” został przeprowadzony w kompleksie grot Lombrives w Ariege, w południowo-zachodniej Francji. Uczestnicy – 15 osób w wieku 27-50 lat – przebywali przez okres 40 dni w jaskiniach o temp. 12 stopni Celsjusza i wilgoci wynoszącej ok. 95 proc. Eksperyment miał jednak dodatkowe utrudnienie. Badacze nie zdradzili ochotnikom, ile czasu spędzą w jaskiniach. Dopiero na dzień przed zakończeniem eksperymentu, badacze zeszli do jaskini ogłosić, że wkrótce grupa zakończy eksperyment i wyjdzie na powierzchnię.

Uczestnicy badania mieli pełną dowolność w organizowaniu sobie czasu pod powierzchnią, jednak możliwości były bardzo ograniczone. Nikt z grupy nie posiadał telefonu ani zegarka, a jedynie kaski i latarki zasilane na baterie „chodzone” (ładowały się podczas chodzenia uczestników).

Jeden z nich – nauczyciel matematyki Johan Fracois – wyznał, że przez pierwsze dni miał zamiar uciec lub przerwać eksperyment, ale uratował go… jogging. Francois każdego dnia pokonywał pod ziemią ok. 10 km, żeby tylko nie zwariować. Z czasem jednak ochotnicy przyzwyczajali się coraz bardziej – wypracowali sobie własny rytm dobowy i rytuały, które pomagały przetrwać. Po zakończeniu badania 2/3 ochotników stwierdziło, że mogłoby zostać dłużej.

– Pierwszy raz w życiu poczuliśmy, jakbyśmy wcisnęli przycisk pauzy w naszym życiu. Pierwszy raz mieliśmy czas, żeby się zatrzymać i robić coś w spokoju. To było fantastyczne – wyznała jedna z uczestniczek, Marina Lançon.

Badacze z organizacji Human Adaption Institute sprawdzali regularność snu ochotników, oceniali ich wzajemne interakcje oraz funkcje kognitywne. Dzięki temu będzie można określić czy długotrwała izolacja ma pozytywny, czy negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i mentalne ludzi.

 

O największej jaskini świata przeczytasz TU.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: National Geographic

Dodaj komentarz