fbpx

Tak brzmi sieć pająka! Badacze odczytali ją w formie muzyki

Marcus Buehler – amerykański badacz i fan muzyki – zaprezentował na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego niezwykłe odkrycie. Zeskanowaniu poddał sieć pająka, po czym udało mu się odczytać wibracje i stworzyć niezwykłą linię melodyczną.

Po zeskanowaniu pajęczej sieci dr Marcus Buehler, grupa naukowców z Massachusetts Institute of Technology oraz szef studia nagrań Tomás Saraceno stworzyli muzykę o charakterystycznym rytmie i melodii, która nie różni się bardzo od tej, którą słyszymy na co dzień. Po zeskanowaniu struktury pajęczyny laserem w dwóch wymiarach algorytm komputerowy odbudował ją w wersji 3D. Kolejnym etapem było przypisanie różnych częstotliwości do poszczególnych nici – to pozwoliło uzyskać pewien wzór zapisu nutowego.

-Pająki żyją w środowisku wibrujących strun. Słabo widzą, więc swój świat postrzegają poprzez wibracje, a dokładniej różnice w ich częstotliwościach. Powstają one zarówno w czasie budowy sieci, jak i gdy mucha wpadnie w pajęczynęwyjaśnił kierownik projektu, dr Markus Buehler.

Umiejętność ta pozwoli w przyszłości „budować lepsze drukarki 3D i otworzyć kanał komunikacji międzygatunkowych”. Badacze mają nadzieję poznać też język pająków, a także ich codzienne zwyczaje. W końcu świat pajęczaków jest dla nas obcą galaktyką.

 

 

Próbujemy teraz wytworzyć syntetyczne sygnały, czyli zacząć mówić w języku pająków. Zastanawiamy się, czy jeżeli wystawimy ich na działanie określonych wibracji i rytmów, będziemy w stanie wpłynąć na ich zachowanie. Zacząć z nimi rozmawiać. To wyjątkowo ekscytujące koncepcjedodał kierownik zespołu badawczego.

Opracowanie: Kamila Gulbicka

 

Źródło: national-geographic.pl

 

 

One thought on “Tak brzmi sieć pająka! Badacze odczytali ją w formie muzyki

  • 16 października 2023 at 23:16
    Permalink

    Z delfinami już rozmawiamy, to dlaczego by nie uciąć pogawędki z pająkiem?

    Reply

Dodaj komentarz