fbpx

Kochasz letnie warzywa? Oto 4 metody, by przedłużyć ich świeżość

Moda na „zero waste” zatacza coraz szersze kręgi. To nie tylko opłacalne podejście, ale również zdrowe i ekologiczne. Oto kilka sposobów na to, jak zachować świeżość ulubionych warzyw na dłużej.

Wiele osób unika kupowania większej ilości świeżych warzyw i owoców z uwagi na ich krótki termin przydatności do spożycia. I nie ma się co dziwić – w końcu nikt z nas nie lubi odkrywać po kilku dniach od zakupu zwiędłych lici sałaty, czy brokułów z czarnym nalotem. Czy to jednak powód, aby ograniczać zakupy? Niekoniecznie! Wystarczy zastosować kilka prostych sztuczek, które sprawią, że warzywa na dłużej pozostaną jędrne, zdrowe i świeże. Oto one:

Zimna temperatura i woda

Czy wiesz, że wydłużysz życie rzodkiewek nawet o tydzień jeśli oddzielisz je od liści i włożysz do słoika z zimną wodą? Takie rzodkiewki schowane w lodówce będą świeże, twarde i jędrne również po tygodniu. I tu mała porada – nie wyrzucaj liści! One również lubią chłód – włóż je do słoika, szczelnie zakręć, a przy okazji zrób z nich pyszne pesto. Wystarczy zblendować je z prażonymi nasionami słonecznika, łyżką oliwy, solą, pieprzem, odrobiną soku z cytryny oraz płatkami drożdżowymi. Takie zielone pesto to prawdziwa bomba witamin, która podkreśli smak pysznego makaronu. Ma przy tym dużo kwasu foliowego, żelaza, wapnia i witamin z grupy B.

Słoik w lodówce

Podobny sposób przechowywania w słoiku (ale bez wody) lubi ogrodowa zielenina – szczypiorek, natka pietruszki, koper i lubczyk. Wypłucz je, osusz, a następnie drobno posiekaj. Tak pokrojone zioła włóż do słoika, szczelnie zakręć i włóż do lodówki. W taki sposób wytrzymają około 5-7 dni – sprawdzą się na kanapki oraz jako zioła na zupę.

Papierowe ręczniki

Lubisz sałatę, ale nie jesteś w stanie zjeść całej główki? Spokojnie. Tu pomogą wilgotne, papierowe ręczniki. Oddziel liście sałaty od główki, umyj i osusz, a następnie zawiń je w lekko wilgotne papierowe ręczniki i trzymaj w lodówce. To przedłuża życie liści nawet o kilka dni. A co, jeśli po powrocie z zakupów, sałata „oklapła”? Nic straconego. Zanurz ją w misce z bardzo zimną wodą – to sprawi, że znów będzie jędrna i przyjemnie chrupiąca. W podobny sposób możesz potraktować brokuły i kalafiory – oddziel główki od liści, zmocz ręcznik, zawiń warzywa i włóż je do lodówki. Gwarantujemy, że po kilku dniach wciąż będą nadawały się na zupę lub jako dodatek do głównego dania.

Szuflada w lodówce

Nie bez powodu większość z nas intuicyjnie wrzuca zakupione warzywa do dolnej szuflady lodówki. Jest tam mało wilgoci, a zamykana szuflada chroni warzywa przed dostępem tlenu, który przyśpiesza szybkie dojrzewanie warzyw, a tym samym ich psucie. W szufladzie najdłużej wytrzymają ziemniaki, marchew, pietruszka, cukinia i papryka. Cenna uwaga – jeśli kupujesz warzywa w folii, koniecznie wyjmij je z worków przed włożeniem do szuflady – ma to zastosowanie zwłaszcza w przypadku cukinii, papryki, bakłażana i pieczarek.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Haps.pl

Dodaj komentarz