fbpx

Ciało ostrzega nas miesiąc przed zawałem. Wszyscy powinni znać te oznaki!

Zdaniem Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, połowa wszystkich pacjentów z ostrym zawałem serca miała faktycznie objawy ostrzegawcze w ciągu ostatnich dni lub miesięcy – bez konieczności ich diagnozowania.

1. Zmęczenie

Wszyscy męczymy się, to jest zupełnie normalne. Jeżeli jednak jesteś tak zmęczona, że podstawowe czynności, takie jak robienie zakupów, nagle stają się zwykłą torturą, to znak, aby wykonać badania.

Ponadto, jeśli nagle szybko zaczniesz oddychać, powinnaś niezwłocznie udać się na badania EKG. Jeżeli znajdziesz się w sytuacji stresującej, gdy twoje serce nie funkcjonuje prawidłowo, może wystąpić atak serca.

2. Uciski w klatce piersiowej

Jednym z najczęstszych objawów ostrzegawczych o przyszłym ataku serca jest silne uciski i napięcia w klatce piersiowej.

W niektórych przypadkach zamiast bólu w klatce (lub równolegle z nim) może pojawić się rozdzierający ból ramienia (często lewa pacha lub ramię), możesz odczuwać ucisk w gardle, szyi, szczęce, plecach lub żołądku. Ból zazwyczaj trwa około 15 minut.

3. Utrudnione oddychanie

Przed atakiem serca mogą pojawić się dreszcze. Dzieje się tak, głównie ze względu na niewystarczającą ilość krwi w płucach. Dzieje się to ze względu na fakt, że tętnice są blokowane.

Jeżeli nagle masz problemy z oddychanie, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

4. Wyczerpanie

Jeśli czujesz się słaba i wyczerpana, może to być spowodowane brakiem wystarczającej ilości krwi. Zespół zmęczenia ma tendencję do jednego z pierwszych objawów ostrzegawczych zbliżającego się zawału serca.

5. Zawroty głowy i zimne poty

Nadmierne pocenie się może być pierwszą oznaką zawału serca. W przypadku wystąpienia tych objawów należy udać się do lekarza.

Zawroty głowy mogą być spowodowane zmniejszeniem dopływu krwi do mózgu.

6. Grypa

Dręczy cię kaszel, jest ci zimno i masz gorączkę? Od razu nie panikuj – oczywiście nie są to niebezpieczne objawy.

Jednak wiele osób nie wie o tym, że na miesiąc przed zawałem serca mogą pojawiać się objawy grypy. Daje to więc do myślenia jeżeli pojawiły się inne objawy, opisane wyżej.

Ważne jest, aby pamiętać, że objawy mogą być bardzo różne w zależności od osoby, a szczególnie różnią się między mężczyznami a kobietami.

Ale zwracając uwagę na te sześć punktów, may nadzieję, że więcej osób może uniknąć zawału serca.

Źródło: en.newsner.com

Dodaj komentarz