W tym miejscu miała być nowoczesna baza. Susły pokrzyżowały plany ministerstwa
Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych przy lotnisku w Świdniku (woj. lubelskie) napotkała niespodziewaną przeszkodę – kolonię chronionych susłów perełkowanych, które zamieszkują trawiasty teren lotniska, obecnie używany przez aeroklub. Teren ten pierwotnie miał być miejscem budowy bazy, jednak ze względu na obecność tych gryzoni resort obrony narodowej musi teraz rozważyć nową lokalizację.
W marcu Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło plany budowy bazy wojskowej w pobliżu lubelskiego Portu Lotniczego w Świdniku. Obecny teren lotniska, będący siedzibą aeroklubu, miał być miejscem realizacji inwestycji. Jednak, jak się okazało, zamieszkuje go od kilkudziesięciu do nawet dwustu osobników susła perełkowanego.
Suseł perełkowany, średniej wielkości gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, choć podobny do wiewiórki, różni się od niej mniejszymi uszami, krótszym ogonem oraz charakterystyczną ciemną pręgą z białymi kropkami na grzbiecie. Jest to gatunek endemiczny we wschodniej Europie, występujący głównie w Rosji, Ukrainie, Mołdawii, a także w Polsce, między rzekami Wieprz i Bug. W Polsce objęty jest ochroną gatunkową, a jego cztery zwarte kolonie – ochroną rezerwatową.
Ze względu na obecność chronionej kolonii susła perełkowanego oraz fakt, że teren lotniska objęty jest ochroną Natura 2000, plany budowy bazy muszą ulec zmianie. Jak poinformowała reporterka Polsat News, Aleksandra Dunajska-Minkiewicz, inwestycja zostanie przeniesiona na teren leśny położony na północ od lotniska.
Rzecznik Portu Lotniczego w Lublinie, Piotr Jankowski, wyjaśnił, że trwają negocjacje dotyczące zakupu części terenu lotniska oraz przejęcia części lasów państwowych. Pierwotnie ministerstwo interesowało się tzw. zielonym lotniskiem – najstarszą częścią lotniska, nieużytkowaną przez port lotniczy, która istnieje od 1938 roku.
Warto wspomnieć, że to już kolejny raz, gdy kolonia susłów wpływa na dużą inwestycję w Świdniku. W 2012 roku pas startowy lotniska został przesunięty właśnie z powodu tych gryzoni.
Źródło: polsatnews.pl