fbpx

Kamal Meattle przedstawia 3 pospolite rośliny, które postawione w domu lub biurze, mogą w mierzalny sposób poprawić jakość powietrza

New Delhi to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Miejscowy naukowiec, Kamal Meattle, usłyszał  pewnego dnia, że jest uczulony na tamtejsze powietrze. Wspólnie z IIT, TERI oraz NASA prowadził badania, w których odkryto, że istnieją trzy gatunki roślin zielonych, wystarczające do wyprodukowania całego świeżego powietrza, którego potrzebujemy w pomieszczeniach, aby być zdrowym.

Są to: Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens), Sansewieria (wężownica, Sanseviera trifasciata) oraz Epipremnum złociste (Epipremnum aureum).

1

W budynku w Delhi, o powierzchni 4600 m2, dla wypróbowania, posadzono łącznie około 1200 roślin na 300 osób. Obliczono, że jest 42% prawdopodobieństwo, że stężenie tlenu we krwi, po 10 godzinach przebywania w budynku, podniesie się o 1%. Jednak wyniki przeszły oczekiwania naukowców. Budowla została okrzyknięta najzdrowszym budynkiem w Delhi. W porównaniu do innych budynków występowanie podrażnień oczu zmniejszyło się o 52%, układu oddechowego o 34%, bólu głowy o 24%, upośledzenia oddychania o 12%, a astmy o 9%. Zaś wydolność ludzi wzrosła o 20%.


 

Źródło: ted.com

Dodaj komentarz