fbpx

Te zioła warto posadzić przy warzywach. Ominą je choroby i szkodniki, a w dodatku będą smaczniejsze

Zioła mają korzystny wpływ nie tylko na zdrowie człowieka, ale również na rośliny, w tym warzywa. Wspomagają odstraszanie szkodników, redukują choroby wywoływane przez grzyby, a nawet ulepszają smak warzyw. Istnieje wiele powszechnie stosowanych ziół, które warto zasiewać w ogrodzie warzywnym. Przedstawiamy pozytywne kombinacje oraz wskazujemy, których połączeń należy unikać.
Zioła wartościowe i proste w hodowli

Zioła są warte uprawy z licznych względów. Wiele z nich pełni funkcję przypraw, które wzbogacają smak potraw, jednocześnie ułatwiając ich trawienie. Zioła przydają się również do łagodzenia rozmaitych dolegliwości oraz dbania o ciało.

Większość ziół nie sprawia trudności w uprawie, a niektóre z nich są na tyle popularne, że czasami zapominamy o ich korzyściach. Przykładem takiego zioła może być powszechnie stosowany koper czy leczniczy czosnek. Z kolei istnieją rośliny, które hodujemy głównie ze względu na walory ozdobne, nie zdając sobie sprawy, że posiadają także właściwości lecznicze. Przykładami takich roślin są aksamitka czy nagietek.

Zioła chroniące warzywa przed szkodnikami i chorobami

Zioła mogą naturalnie chronić warzywa oraz inne rośliny przed chorobami i szkodnikami. Są wykorzystywane do przygotowania wywarów i ekstraktów, które stosuje się jako środki do oprysków. Wiele ziół działa korzystnie także „z daleka”, ponieważ uwalniają olejki eteryczne o działaniu bakteriobójczym i fungicydalnym. Dzięki nim zioła pomagają chronić inne rośliny przed chorobami i szkodnikami. Niektóre zioła odstraszają zarówno powszechnie występujące szkodniki, jak i te żyjące w glebie. Wystarczy posadzić je wśród warzyw, aby wykorzystać ich pozytywne właściwości.

Jakie choroby i szkodniki zwalczają zioła?

Wiele ziół ma specyficzne właściwości, które można wykorzystać w ogrodzie warzywnym. Przykłady takich ziół to:

 • aksamitki – odstraszają nicienie żyjące w glebie;
 • bazylia – pomaga chronić rośliny przed mączniakiem;
 • czosnek – chroni rośliny przed chorobami grzybowymi, odstrasza mszyce i przędziorki;
 • kolendra – odstrasza połyśnicę marchwiankę i mszyce;
 • koper – odstrasza szkodniki atakujące marchew, sałatę, cebulę i ogórka;
 • cząber – odstrasza mszyce;
 • mięta – zniechęca mrówki i szkodniki kapusty (np. bielinki i piętnówkę);
 • rozmaryn – pomaga chronić marchew i kapustę przed ich szkodnikami (połyśnicą i piętnówką);
 • szałwia – również chroni przed szkodnikami atakującymi marchew i kapustę.
Jakie zioła łączyć z warzywami?

Niektóre zioła mają szczególnie pozytywny wpływ na określone warzywa, chroniąc je przed szkodnikami lub chorobami danego gatunku. Na przykład koper poprawia smak cebuli i grochu, z którymi rośnie, a pietruszka korzystnie wpływa na pomidory. Nie krępujmy się łączyć różnych roślin na grządkach – oczywiście dobierając te o zbliżonych wymaganiach. Przestrzegajmy także zasad płodozmianu i nie sadźmy roślin z tej samej rodziny rok w rok w tym samym miejscu.

Koper jest wyjątkowo korzystnym sąsiadem dla większości warzyw. Ta roślina ma dodatkową zaletę, że świetnie rośnie wśród innych roślin. Koperek wysiewany rozrzutnie często rośnie lepiej niż ten posiany w regularnych rzędach. Można go więc siać prawie wszędzie. Wyjątkiem jest towarzystwo lubczyku, który z koperkiem „nie przepada”. Ale ziół korzystnych dla warzyw jest więcej. Oto, z jakimi ziołami warto siać i sadzić popularne warzywa:

 • Pomidory: pietruszka, bazylika, oregano
 • Ogórki: koper, mięta, cząber
 • Sałata: koper, kolendra, cząber
 • Cebula: koper, pietruszka, czosnek
 • Marchew: rozmaryn, szałwia, koperek
 • Kapusta: mięta, rozmaryn, szałwiaGroch: koper, pietruszka, czosnek

Pamiętajmy, że to tylko niektóre z możliwych kombinacji ziół i warzyw. Eksperymentujmy i obserwujmy, jak rośliny zachowują się w swoim towarzystwie, aby znaleźć najlepsze połączenia dla naszego ogrodu.

Dodaj komentarz