fbpx

Puszczyk mszarny na żywo – pierwsza w Polsce transmisja z gniazda

Fundacja Dla Przyrody udostępniła niezwykłą internetową transmisję on-line, prosto z gniazda puszczyka mszarnego. Ptaki można obserwować przez całą dobę w ich naturalnym siedlisku. Obserwowane osobniki znajdują się w lubelskiej części Polesia.

Pierwsza w Polsce transmisja z gniazda tego północnego (borealnego) gatunku ma na celu lepsze poznanie biologii i ekologii puszczyka mszarnego. Gatunek ten gniazduje w Polsce wyłącznie na Lubelszczyźnie. Istotnym elementem jest również popularyzacja wiedzy przyrodniczej oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na ginące gatunki zwierząt.

Kamera została umieszczona na odrębnym drzewie, niż to, na którym znajduje się gniazdo.

Obserwowane gniazdo zostało zbudowane na sośnie najprawdopodobniej przez myszołowa zwyczajnego (Buto buteo). W poprzednim sezonie lęgowym gniazdo to nie było zasiedlone przez ptaki. W kwietniu 2022 roku zespół Fundacji Dla Przyrody zaobserwował w tym miejscu wysiadującą jaja samicę puszczyka mszarnego. 11 maja w gnieździe znajdowały się najprawdopodobniej dwa kilkudniowe pisklęta. Niecały tydzień później miał miejsce montaż kamery.

Na tym etapie okresu pisklęcego samica jeszcze pilnuje i ogrzewa głośno żebrzące o pokarm potomstwo. Głównym zadaniem samca jest polowanie na ofiary, przede wszystkim małe ssaki, w obrębie rewiru i dostarczanie ich do gniazda.

Samica na krótkie okresy zaczyna wylatywać z gniazda, np. aby zrzucić wypluwkę lub włączyć się w pomoc samcowi przy zdobywaniu pożywienia.

Dodaj komentarz