fbpx

“Uśmiechnij się, jesteś w ukrytej kamerze”- chcieli zaśmiecać las, słono za to zapłacą

Tym razem za sprawą fotopułapki na gorącym uczynku złapano lekkomyślne osoby w województwie dolnośląskim, na terenie Nadleśnictwa Śnieżka. Film ze zmagań trzech mężczyzn z przyczepą po brzegi wypchaną odpadami, jest dostępny dla szerokiej publiczności na Twitterze Lasów Państwowych.

Historia wydarzyła się wprawdzie 2 lata temu, ale problem istniał i nadal istnieje, dlatego chcemy go nagłośnić. Trzech mężczyzn przywiozło i usiłowało rozładować w środku lasu przyczepę pełną odpadów zmieszanych. Śmieci było tak dużo, że najwidoczniej mieli problem z ich załadunkiem. Ubili je tak mocno, że aby wydostać rupiecie z wnętrza pojazdu pomagali sobie widłami. Ich czyn został uwieczniony przez ukryte kamery, zamontowane na jednym z drzew.

Straż Leśnictwa za zachowania podobne tym widocznym na nagraniu przewiduje mandat w wysokości 500 złotych za zaśmiecanie i karę 500 zł za nieuprawniony wjazd do lasu. W  przypadku “bohaterów” wideo sprawa zostanie skierowana do sądu, gdzie każdy z osobna może otrzymać grzywnę w wysokości 5 tys. złotych. Na ich barki spadnie również obowiązek posprzątania po niecnym procederze.

Odpady nie tylko szpecą krajobraz. Papier rozkłada się kilkanaście tygodni, ale większość ze śmieci pozostawianych przez nas w miejscach do tego nieprzeznaczonych truje rośliny i zwierzęta przez kilkanaście do nawet kilkuset lat. Butelki, puszki oraz pozostałości po sprzęcie RTV i AGD stanowią śmiertelne pułapki dla zwierząt, są jedną z głównych przyczyn pożarów lasów oraz skutecznie zatruwają wodę pitną i glebę.

Rok w rok z polskich lasów wywożone jest przeszło 100 tys. m 3 śmieci. Gdyby pozbywać się ich za pomocą pociągu, to z terenów porośniętych drzewami wyjechać mogłoby nawet 1000 wagonów kolejowych, po brzegi wypełnionych odpadami. Koszt naprawienia szkód wyrządzonych naturze przez człowieka to prawie 20 mln złotych z budżetu państwa rocznie.

Dlatego zanim wyrzucisz butelkę w krzaki, pomyśl o tym, że prędzej czy później i tak zapłacisz za swój czyn z własnej kieszeni. Jeśli własne sumienie nie wystarczy, być może podzielisz los nagranych za pomocą ukrytych w lesie kamer “gwiazd” Internetu. Przedstawiciele Lasów Państwowych postanowili udostępnić wideo w sieci, aby przestrzec innych przed podobnymi wyczynami. Fotokomórki są coraz częstszą formą walki z dzikimi wysypiskami śmieci w lasach.

 

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: polsatnews.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz