fbpx

Jak bezpiecznie wyjść z hipotermii?

Niskie temperatury oraz moda na morsowanie które niestety często praktykowane jest nieodpowiedzialnie, sprawiły, że w ostatnich dniach doszło do kilku głośnych przypadków skrajnego wychłodzenia organizmu. Z hipotermią mamy do czynienia wtedy, gdy temperatura ciała spada poniżej 35 stopni. Jak należy postępować z osobą wychłodzoną?

Czym jest hipotermia?

Hipotermia, czyli wychłodzenie organizmu następuje wtedy, gdy temperatura ciała spada poniżej niezbędnego minimum 36 st. C. Do hipotermii dochodzi, gdy organizm szybciej traci ciepło, niż jest w stanie wyprodukować.

Główną przyczyną wychłodzenia organizmu jest wystawienie go na skrajnie niekorzystne warunki, związane z niską temperaturą otoczenia. Szczególnie niebezpieczna jest zimna woda, która znacznie lepiej przewodzi ciepło i znacznie szybciej ochładza organizm niż powietrze. W przypadku zanurzenia całego ciała w wodzie o temperaturze 4 stopni, przeciętny człowiek jest w stanie utrzymać przytomność jedynie około pięciu minut.

Jakie są stadia hipotermii?

Hipotermię można podzielić na kilka stadiów wychłodzenia. Pierwszy z nich to tzw. faza obronna. Temperatura ciała wynosi wtedy 34-36 st. C., objawami są gęsia skórka i dreszcze. Dreszcze to reakcja obronna organizmu, który poprzez ruch chce wytworzyć więcej ciepła.

W fazie łagodnej temperatura ciała spada do 32-28 st. C, pojawiają się zawroty głowy, drżenie mięśni, osłabienie kończyn i dezorientacja. Ofiara jest jeszcze w stanie sobie pomóc. W kolejnej, umiarkowanej, wcześniejsze objawy występują w silniejszym stopniu, do tego dochodzą skurcze mięśni, ból z zimna, apatia, zobojętnienie, zaburzenia świadomości i bełkotliwa mowa.

Ciężka hipotermia występuje wtedy, gdy temperatura ciała spada poniżej 28 st. C. Objawy to wolny puls, słabo wyczuwalny oddech, sina skóra oraz utrata świadomości, mogąca doprowadzić do śmierci.

Jak wyjść z hipotermii?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić podczas pomocy wychłodzonej osobie to wezwanie pomocy. Trzeba jak najszybciej zadzwonić po karetkę pogotowia, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Jak pomóc osobie w hipotermii? Przede wszystkim należy unikać gwałtownego ogrzewania. Należy to robić stopniowo. Gorący prysznic tylko zaszkodzi, a nie pomoże, bo może spowodować szok termiczny.

Wychłodzona osoba nie powinna też wykonywać gwałtownych ruchów. Nie należy jej podnosić ani gwałtownie przewracać do pozycji bocznej bezpiecznej, trzeba to zrobić delikatnie. Krążenie krwi osoby narażonej na długie przebywanie w zimnie skupione jest głównie w mózgu, sercu i płucach. Nagły ruch spowoduje, że do serca przedostanie się krew z zimnych części ciała, a to może spowodować zatrzymanie krążenia.

Osobę wychłodzoną musimy zabezpieczyć przed dalszym wychładzaniem. Nie nacieramy jej i nie masujemy. Należy okryć kurtką, kocem lub folią termiczną, materiał izolacyjny (może to też być karton, styropian) można też położyć pod jej ciałem. Jeżeli osoba jest przytomna, można podać ciepłe i słodkie napoje. Nie powinna to być jednak kawa, a tym bardziej alkohol. Nie podajemy też stałych pokarmów. Jeżeli mamy możliwość, to zdejmujemy mokre ubranie i zastępujemy je suchym, nie zapominamy o nakryciu głowy.

Jeśli hipotermia jest głęboka, mamy do czynienia osobą nieprzytomną, trzeba sprawdzić oddech i tętno. Przy hipotermii praca płuc i serca zwalnia, dlatego też należy wydłużyć czas sprawdzania funkcji życiowych. Rozpoczynamy masaż serca. Uciskamy klatkę piersiową i wykonujemy sztuczne oddychanie. Gdy wróci krążenie, należy chorego zabezpieczyć i czekać na przyjazd karetki.

Jeśli u pacjenta temperatura ciała spadła poniżej 28 st. C., musi on trafić do szpitala. Stosuje się wtedy najczęściej ECMO, czyli ciągłe pozaustrojowe natlenianie krwi w połączeniu ze wspomaganiem krążenia oraz ogrzewaniem ciała.

UWAGA!

Powyższa treść ma na celu polepszenie stanu poszkodowanego, do czasu kontaktu z lekarzem. Powyższy tekst ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz