fbpx

Polski archeolog wykopał grę planszową sprzed 4 tysięcy lat

Dzięki znaleziskom archeologicznym możemy cofnąć się wiele tysięcy lat wstecz, aby dowiedzieć się, jak żyli ówcześni ludzie. Okazuje się, że pod pewnymi względami, życie przed wiekami było podobne do obecnego. Przykładem tego może być niedawne odkrycie Polaka w dolinie Kumayrah w Omanie, który odnalazł… starożytną planszówkę!

Gry planszowe są powszechnie lubianą rozrywką. W obecnych czasach liczba gier w tej formie jest ogromna. Dzięki odkryciu polaka dowiedzieliśmy się, że tego rodzaju rozrywka była znana już kilka tysięcy lat temu. Artefakt został odnaleziony podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w dolinie Kumayrah w Omanie.

Kamienna plansza do gry z Omanu

Pod koniec ubiegłego roku badacze odnaleźli na stanowisku archeologicznym kamienną płytę z otworami, rzeźbioną w kratkę. Wiek artefaktu oceniono na 4 tysiące lat. Pracom badawczym przewodniczyli Piotr Bieliński z Polskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej oraz sułtan al-Bakri, dyrektor generalny ds. starożytności Omanu. Choć z pewnością wyjątkowe, nie jest to jednak odosobnione znalezisko. Piotr Bieliński w oficjalnym oświadczeniu przybliżył podobne odkrycia dokonane na obszarze Indii, dawnej Mezopotamii oraz na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Badacz wspomniał również o najstarszej „grze planszowej”, którą odkryto w 1922 roku na cmentarzu królewskim w mezopotamskim mieście Ur. Artefakt datowano wówczas na pochodzący sprzed 4500 lat. Była to dwuosobowa gra strategiczna, przypominająca nieco grę w tryktraka. Mamy również przesłanki, by sądzić, że także warcaby mają za sobą bardzo długą historię. Część badaczy wskazuje, że plansza do gry na ścianie Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie, świadczy o tym, że rzymscy żołnierze grali w tę grę już 1800 lat temu.

Kolejne odkrycia

Poza kamienną planszą w dolinie Kumayrah odkryto także inne ciekawe dowody na aktywność i rozwój tego obszaru. Znaleziono ślady kamiennych wież, z których jedna mogła mierzyć nawet 18 metrów. Pojawiły się też dowody na wytwarzanie na tym obszarze miedzi w okresie mniej więcej od 3200 do 1200 lat p.n.e. Pokrywałoby się to z przekazami z mezopotamskich tekstów klinowych według których terytorium dzisiejszego Omanu w przeszłości aktywnie uczestniczyło w handlu miedzią.

Inne wykopane obiekty wskazują na to, że region wciąż był ważnym ośrodkiem handlu i produkcji również później między 1100 a 600 rokiem przed naszą erą. Dolina Kumayrah od lat jest popularnym celem wykopalisk archeologicznych. Nie bez powodu – można tam znaleźć liczne artefakty, będące śladami głównego szlaku handlowego, który łączył wiele arabskich ośrodków. Dlatego zespół wraz z polskimi badaczami planuje kontynuować prace w 2022 roku.

2 thoughts on “Polski archeolog wykopał grę planszową sprzed 4 tysięcy lat

Dodaj komentarz