fbpx

Naukowcy potwierdzają, że prawdopodobnie odkryliśmy piątą siłę natury

Najnowsze wyniki badań, wskazujące prawdopodobne odkrycie nieznanej nam dotąd cząstki subatomowej, mogą być równocześnie dowodem potwierdzającym istnienie piątej podstawowej siły natury. Fizycy teoretycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine opublikowali pracę na ten temat na łamach czasopisma „Physical Review Letters”.

Jonathan Feng, profesor fizyki i astronomii powiedział, że od dekad znamy tylko cztery fundamentalne siły natury – oddziaływanie grawitacyjne, elektromagnetyczne, słabe oraz silne. Jeśli kolejne eksperymenty potwierdzą najnowsze doniesienia, poznamy kolejną, piątą siłę natury, co kompletnie odmieni nasze postrzeganie wszechświata.
Reklama

W 2015 roku, naukowcy z Węgierskiej Akademii Nauk poszukiwali ciemnego fotonu – nośnika piątej siły natury. Podczas zderzania izotopu litu-7 z protonami, odkryli obecność nowego bozonu, który był około 30 razy cięższy od elektronu. Badacze zaobserwowali nietypowe zmiany, które wskazywały na obecność nowej cząstki, lecz nie potrafili wyjaśnić czy mamy do czynienia z nośnikiem oddziaływań.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine przestudiowali dane węgierskich badaczy oraz dotychczasowe eksperymenty, które skupiały się na tej dziedzinie i zaprezentowali nową teorię. Łączy ona ze sobą wszystkie istniejące dane i wskazuje na prawdopodobne odkrycie piątej siły natury. Według nich, tą tajemniczą cząstką może być tzw. bozon X („protophobic X boson”). Podczas gdy normalne siły elektryczne współdziałają z elektronami i protonami, ten nowy bozon oddziałuje tylko z elektronami i neutronami w bardzo ograniczonym zakresie.

Czytaj więcej na nt.interia.pl

Dodaj komentarz