fbpx

Największą wolnostojącą wieżę wspinaczkową na świecie znajdziecie w Holandii

Dla każdego, kto zechce się z nią zmierzyć, ściana wspinaczkowa Excalibur, nazwana od miecza króla Artura, stanowi wyjątkowe wyzwanie, nie wspominając o zapierających dech w piersiach widokach z góry.

Excalibur o wysokości nieco ponad 121 stóp jest uważany za najwyższą wolnostojącą wieżę wspinaczkową na świecie. Stanowiąca część kompleksu Klimcentrum Bjoeks w holenderskim mieście Groningen, waży 50 ton i jest wspierana przez 36 belek oraz betonową płytę o grubości metra.

Ze względu na 36-stopniową krzywą wbudowaną w projekt, gdy wieża wznosi się w chmury, tworzy ekstremalny zwis i nachylenie przypominające to, co wspinacze mogą znaleźć na prawdziwym szczycie.

Klimcentrum Bjoeks oferuje również kilka wewnętrznych ścianek wspinaczkowych, z których jedna przechyla się pod kątem 45 stopni. Nie ulega jednak wątpliwości, że niekonwencjonalny kształt wieży Excalibur i niesamowita wysokość przyciągają mnóstwo śmiałków, którzy liczą, że uda im się dotrzeć na szczyt i zobaczyć olbrzymi holenderski krajobraz rozciągający się na wiele kilometrów we wszystkich kierunkach.


Dodaj komentarz