fbpx

Nasiona dla rolników z Ukrainy. Akcja przerosła najśmielsze oczekiwania!

Na całym świecie, w tym w Polsce wciąż trwają zbiórki dla osób, które zostały na Ukrainie. Teraz, oprócz jedzenia do mieszkańców ukraińskich wsi zostaną wysłane nasiona warzyw. Dzięki temu będą mogli być samowystarczalni.

Coraz więcej przedsiębiorstw i koncernów wycofuje swoje produkty zarówno z Rosji jak i Ukrainy – również firmy sprzedające nasiona. To duży problem dla rolników i ogrodników, którzy nie chcą opuszczać rodzinnych miejscowości. A przecież bez dostępu do nasion, nie będą mogli liczyć na letnie zbiory.

Polski duchowny z parafii św. Jakuba Apostoła w Brożcu – ks. Janusz Betkowski postanowił temu zaradzić. Stworzył na Facebooku ogłoszenie o zbiórce nasion, które wkrótce pojadą do rolników na Ukrainę. Pomysł pojawił się podczas rozmowy z jedną z parafianek, która przyjaźni się z rolnikiem spod Charkowa. Parafianka poprosiła księdza o pomoc – zapytała, czy można ogłosić zbiórkę nasion dla mieszkańców wiosek spod Charkowa i Kijowa. Tamtejsi mieszkańcy mają niewielkie gospodarstwa rolne i ogródki przydomowe – jeśli będą mieć dostęp do nasion, będą mogli zostać w rodzinnych domach.

Wielu starszych ludzi mieszkających na wsiach w Ukrainie pozostało we własnych domach. Nie chcą ich opuszczać. Mają przydomowe ogródki, w których do tej pory uprawiali warzywa. Niestety koncerny sprzedające nasiona wycofały się na początku wojny z Ukrainy i wielu ludzi nie ma co zasiać” – napisał ks. Janusz Betkowski na Facebooku.

Odzew przerósł najśmielsze oczekiwania. Po dwóch dniach od zamieszczenia ogłoszenia, ksiądz otrzymał ponad sto przesyłek z całej Polski, a kolejne wciąż napływają. Akcja trwała do 29 marca – tylko tyle, bo niedługo rozpocznie się okres wegetacji. Wszystkie zebrane paczki trafią bezpośrednio do ukraińskich rolników. Potrzebne są nasiona pomidorów, marchewki, ogórków, buraków, kapusty, fasoli i inne.

Stało się coś niesamowitego. W ciągu kilku godzin zaczęły napływać informacje o zamówieniach z całej Polski. Zbierają parafie, szkoły, działkowcy, firmy i zwykli ludzie. Dlaczego jest takie zainteresowanie tą akcją? Ja nie wiem.

Więcej informacji można otrzymać mailowo pod adresem: brozec@archidiecezja.wroc.pl, a dla tych, którzy nie zdążyli wysłać paczki nasion, ksiądz podaje numer konta i zachęca do wykonania przelewu z dopiskiem „na zakup nasion dla Ukrainy”: Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Strzelinie, Parafia Rzym.- Kat. pw. św. Jakuba, numer konta: 08 9588 0004 0000 3290 2000 0010.

Jedna z kobiet powiedział mi, że ma nadzieję, że to, co będzie wkrótce posiane, zostanie zebrane już w czasie pokoju. Oby tak było — powiedział w rozmowie z „Onetem” ks. Janusz Betkowski.

 

TUTAJ przeczytasz o innych ciekawych inicjatywach księży w innych parafiach.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: onet.pl

One thought on “Nasiona dla rolników z Ukrainy. Akcja przerosła najśmielsze oczekiwania!

Dodaj komentarz