fbpx

Niezwykłe narodziny w rezerwacie przyrody

Ciąże bliźniacze u słoni są niezwykle rzadkie, stanowiąc zaledwie jeden procent wszystkich porodów. Tak więc narodziny  w  rezerwacie Samburu w środkowej Kenii to wyjątkowe wydarzenie.  Do tej pory działająca w tym kraju fundacja na rzecz dobrostanu słoni odnotowała taki przypadek tylko raz, 16 lat temu.

— Bliźnięta stanowią tylko jeden procent wszystkich porodów. Często matki nie mają wystarczającej ilości mleka, aby wykarmić dwa cielęta — skomentował Iain Douglas-Hamilton, zoolog, znawca słoni i założyciel działającej w Kenii fundacji charytatywnej Save the Elephants.

Dotychczas fundacja miała do czynienia z bliźniętami słoni tylko raz, w 2006 roku, jednak oba zmarły niedługo po narodzinach. Jak zapewnia Douglas-Hamilton, przez następnie dni fundacja będzie obserwować życie słoniątek i “trzymać kciuki” za ich przetrwanie.

W poniedziałek udało się sfilmować rzadki widok słonicy, karmiącej dwa młode. Samica o imieniu Bora ma 16 lat.
Ciąża słoni trwa 22 miesiące, najdłużej wśród wszystkich ssaków. Słonica rodzi średnio co cztery lata.

Populacja słoni w Kenii rośnie

Słonie w Kenii i innych krajach Afryki Subsaharyjskiej często padają ofiarą kłusowników, którzy zabijają je, aby zaspokoić zapotrzebowanie na kość słoniową, stosowaną w medycynie ludowej w Azji.

Jednak ministerstwo turystyki Kenii poinformowało w 2020 r., że liczba słoni w tym kraju wzrosła ponad dwukrotnie dzięki zwiększonym wysiłkom w zwalczaniu kłusownictwa. W 2018 r. w Kenii żyły 34 tys. słoni, choć w 1989 r. tylko 16 tys.

Dodaj komentarz