fbpx

Badanie soczewki oka wskaże prawdziwy wiek biologiczny

Wiek biologiczny człowieka można ocenić na podstawie wielu parametrów, jednak wszystkie wymagają czasu i wielu analiz, które ostatecznie trzeba zestawić w całość. Badacze z Uniwersytetu Bostońskiego znaleźli lepszy i prostszy sposób na ocenę wielu biologicznego człowieka – zbadanie soczewki oka.

Do tej pory jednym z dostępnych metod badania wieku biologicznego i stanu zdrowia organizmu człowieka było wykonywanie szeregu kompleksowych badań w laboratorium. W ich skład wchodzi m.in. zmierzenie ciśnienie krwi, wykonanie EKG serca, czy zbadanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Hitem jest ocena wydolności organizmu przeprowadzana w salach treningowych przez ekspertów – bada się puls i rytm serca podczas spoczynku, a potem podczas aktywności fizycznej, którą sukcesywnie się zwiększa. Tętno, i poziom kwasu mlekowego w mięśniach są wówczas jednym z wyznaczników wydolności organizmu i wskazują, ile czasu organizm potrzebuje na regenerację (im człowiek starszy, tym okres potrzebny do regeneracji znacząco się wydłuża). Wszystkie te badania wymagają jednak wielu godzin, analiz i nakładów finansowych, a wyniki ostatecznie nigdy nie są w 100 – proc. miarodajne. Tu z pomocą przychodzą naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego, którzy na łamach magazynu „Journal of Gerontology: Biological Sciences” podzielili się nowym odkryciem. Ich zdaniem, już wkrótce każdy z nas będzie mógł zweryfikować swój wiek biologiczny w prostym badaniu soczewki oka.

W białkach wchodzących w skład soczewki gromadzą się zmiany wywołane przez starzenie się organizmu. Ta część naszego oka zawiera coś w rodzaju archiwum, gromadzącego to, co spotkało nas w trakcie życia. I możemy to zmierzyć za pomocą naszego skanera na poziomie molekularnym – wyjaśnił dr Lee Goldstein, specjalista od okulistyki, psychiatrii, neurologii, patomorfologii i badań laboratoryjnych z Uniwersytetu Bostońskim. Ocena wieku biologicznego, to jedno, ale dostęp do zmiany wyników to drugie. Badacze chcą wykorzystać odkrycie w medycynie przyszłości. Ich zdaniem analiza soczewki ludzkiego oka umożliwi przeszczep komórek macierzystych, które zastąpią te zużyte w tkankach.

To brzmi trochę jak science fiction, ale w teorii jest jak najbardziej możliwe. Trudno jednak powiedzieć, kiedy do tego dojdzie – dodał prof. Steve Horvath z Uniwersytetu Kalifornijskiego, specjalista od wieku biologicznego.

Póki jednak przeszczep istnieje jedynie w fazie teoretycznej, warto już dziś zadbać o odmłodzenie organizmu za pomocą właściwego stylu życia: odpowiednio długiego snu, zdrowej diety roślinnej i codziennej porcji ruchu.

 

Zobacz inne teksty na podobny temat.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Focus

Dodaj komentarz