fbpx

Tętniak aorty. Jak się przed nim uchronić?

Tętniak aorty to powszechna przypadłość wśród osób po 65. roku życia. Choć w wielu przypadkach bywa nierozpoznany – łatwo pomylić go z innymi dolegliwościami – pęknięcie tętniaka dla wielu osób kończy się śmiercią. Oto co powinieneś o nim wiedzieć.

Grupa ryzyka

Tętniak aorty – czyli rozszerzenie w określonym punkcie aorty brzusznej lub klatki piersiowej – trudno wykryć. Bardzo często pacjenci dowiadują się o nim przy okazji innych badań takich jak USB jamy brzusznej czy klatki piersiowej. Na tętniak aorty narażone są zwłaszcza osoby po 65. roku życia, które prowadzą mało higieniczny tryb życia – palą papierosy, spożywają dużo tłuszczy zwierzęcych i unikają ruchu, ale również osoby chorujące na serce, cukrzycę czy otyłość. Często występuje u osób, w których rodzinie występowały podobne przypadki.

Tętniak aorty brzusznej pojawia się i rośnie nie dając żadnych objawów. Jednak jego pęknięcie bardzo często kończy się śmiercią, dlatego jest tak poważnym zagrożeniem – wyjaśnił prof. Dariusz Janczak, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu na stronie Wroclaw.pl.

Badania przeprowadzone w 2010 r. przez naukowców z Cardiovascular Research Network (RECAVA) wykazały, że nieprawidłowość w ludzkim genie DAB2IP jest przyczyną tętniaka u 40 proc. osób z tą chorobą. Jeśli zatem w historii rodziny zdarzały się przypadki tętniaków, jest to sygnał, aby regularnie poddawać się badaniom. W razie wykrycia nieprawidłowości lekarz przepisze leki – operacje są rzadkością. Na stół operacyjny trafiają tylko ci pacjenci, u których tętniaki mają średnicę ok. 5-5,5 cm.

Klasyczne operacje usunięcia tętniaka to zabiegi o najwyższym stopniu ryzyka, ponieważ wymagają otwarcia jamy brzusznej na dużym odcinku. Podczas zabiegu w miejsce chorego odcinka tętnicy wstawia się sztuczne naczynie – wyjaśnił lekarz.

Tętniak jamy brzusznej

Tętniak jest efektem nieprawidłowego rozszerzenia się i osłabienia naczyń krwionośnych. Najczęściej pojawia się w aorcie brzusznej – i sprawia wrażenie pulsowania. W późniejszej fazie ból staje się bardzo dokuczliwy – występuje głównie na plecach i ustępuje przy zmianie pozycji. Tętniak aorty brzusznej pęka częściej niż pozostałe.

Tętniak klatki piersiowej

Przecina klatkę piersiową i pojawia się w części tętnicy wychodzącej z serca. W późniejszej fazie może powodować takie dolegliwości jak silny ból w górnej części pleców, kaszel i świszczący oddech. Tętniak może też powodować ból w ramionach lub klatce piersiowej. Niektóre przypadki są bezobjawowe.

Tętniak rozwarstwiający się

Rozwarstwienie aorty polega na tym, że aorta jest rozdarta od wewnątrz, ale pozostaje nienaruszona na zewnątrz. Taki przypadek sprawia, że środkowa warstwa tętnicy podnosi się, gdy krew dostanie się do szczeliny – tworząc w ten sposób nowy kanał w ścianie tętnicy. Objawami jest nagły i przeszywający ból pleców w okolicy między łopatkami.

Choć w Polsce nie wykonuje się badań genetycznych na obecność tętniaków, to już prosty wywiad z pacjentem, a w dalszej kolejności badanie USG może pomóc postawić właściwą diagnozę. Nawet jeśli w rodzinie były przypadki tętniaków aorty, zdrowy tryb życia, ruch i unikanie używek może pomóc zatrzymać chorobę.

 

Przeczytaj inne artykuły na podobny temat TU.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: Wroclaw.pl, krokdozdrowia.com

 

 

Dodaj komentarz