fbpx

Trawienie skuteczniejsze niż dieta. Oto 3 sposoby jak je poprawić

Każdego dnia powstają nowe publikacje na temat wpływu żywności na jakość i długość ludzkiego życia. Książki kulinarne oraz poradniki dietetyczne zajmują dziś czołowe miejsca w księgarniach i obok kryminałów są najczęściej kupowanymi książkami. Dieta i pokarmy to jednak nie wszystko. Równie ważne jak to, co jemy jest to, jak trawimy. Oto porady, jak ulepszyć trawienie, bardzo ważny proces.

Według starożytnej filozofii ajurwedyjskiej nawet najlepszy pokarm może stać się trucizną, jeśli nasz system trawienny jest zaburzony. Jeśli trawienie jest słabe, zawiedzie nawet najlepsza dieta – spożywanie tzw. superfoods też nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jedzenie będzie lekarstwem pod warunkiem, że nasz„ogień trawienny” będzie silny, a emocje towarzyszące przygotowaniu i spożywaniu pokarmów będą pozytywne. Niestety wiele osób zapomina o tych ważnych zasadach, koncentrując się na tym, „co” wkładać do ust, zamiast „jak” to robić.

Kwas solny a pH

Na dobre trawienie wpływa przede wszystkim długie i powolne przeżuwanie pokarmu. To pomaga wytworzyć enzymy, które ułatwią rozkład jedzenia i przyswojenie składników odżywczych. Przeżuwanie jest sygnałem dla żołądka, że zaraz trafi do niego pokarm -żołądek rozpoczyna wówczas produkcję kwasu solnego, który jest niezbędny do strawienia białka. Gdy kwasu jest za mało, chemia z pożywienia może doprowadzić do wytworzenia się rakotwórczych nitrozoamin.

Ilość kwasu solnego wpływa również na ogólne pH żołądka. Właściwy poziom powinien wynosić między 1 a 2,5. Kiedy poziom pH wyniesie 5 i wyżej oznacza to zbyt silne zakwaszenie organizmu (nadkwasotę, która powoduje zgagę i refluks żołądkowo-przełykowy), a niższe niż 1 – słabe zakwaszenie i problemy z trawieniem. Utrzymanie odpowiedniego pH soków żołądkowych wpływa zatem nie tylko na komfort po jedzeniu, ale również na ogólne zdrowie układu trawiennego i immunologicznego.

Jak sprawdzić pH żołądka?

Rano, przed pierwszym posiłkiem wypij ok.150 ml wody z łyżeczką sody oczyszczonej. Wymieszaj, wypij i weź do ręki stoper. Kwas solny w żołądku reaguje z sodą, przez co wytwarza się dwutlenek węgla – to z kolei powoduje odbijanie się.

Jeśli zacznie ci się odbijać już podczas picia wody z sodą lub 30-40 sek. po wypiciu mikstury oznacza to, że najprawdopodobniej cierpisz na nadkwasotę. Jeśli zacznie ci się odbijać po 40 do 90 sek. – jest to stan pożądany – oznacza dobre zakwaszenie żołądka. Jeśli odbija ci się po 90 sek. do 180 sek. – może to oznaczać, że zakwaszenie żołądka jest zbyt słabe; jeśli powyżej 180 sek. lub wcale na ogół oznacza to bardzo słabe zakwaszenie – i słabe trawienie.

Japońska dieta wodna

Jeśli chcesz poprawić pH żołądka warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Istotne jest jednak, aby nie pić bezpośrednio przed posiłkiem, w trakcie i po. Dobrą wskazówką będzie zastosowanie się do zasad tzw. japońskiej diety wodnej. Polega ona na piciu dużych ilości wody do 20-30 minut przed spożywanym posiłkiem i wstrzymywaniu się od picia podczas posiłku oraz do 2 godz. po nim.

Popraw swoje trawienie

Czy wiesz, że na odpowiednią ilość kwasu solnego w żołądku wpływają takie produkty jak ocet i sok z cytryn? Do 1/3 szklanki wody dodaj 2 łyżki octu jabłkowego bez spirytusu. Wypijaj taką miksturę przez kilka dni na ok. 20 min przed każdym większym posiłkiem. Trawienie poprawi również sok z wyciśniętej cytryny bez dodatku wody. Wyciśnij pół szklanki soku i wypij przed posiłkiem. Żołądek zakwaszają również potrawy przyprawione m.in. kolendrą, bazylią, kminkiem, majerankiem, anyżem, cząbrem i kozieradką.

Na podobny temat pisaliśmy też TU.

 

Opracowanie: Diana Malicka
Źródło: fitwiedza.pl

Dodaj komentarz