fbpx

Słabe trawienie? Mamy na to 4 skuteczne sposoby!

Proces wydzielania soków żołądkowych jest niezbędny do tego, aby dobrze strawić pokarm. Niestety, dzisiejsza kultura jedzenia – na szybko, w miejscach publicznych i w stresie – nie sprzyja zdrowiu. Oto cztery bardzo skuteczne sposoby na pobudzenie trawienia.

Czy wiedziałeś, że właściwe trawienie w dużej mierze zależy od naszego układu nerwowego? Jeśli jemy pokarm w pośpiechu lub pod wpływem silnych emocji, nie strawimy go należycie. Nasz układ nerwowy przebywa wówczas w stanie współczulnym („walcz lub uciekaj”), który odpowiada za przetrwanie. W tym stanie organizm otrzymuje od mózgu sygnał o potrzebie walki – nasze mięśnie są napięte, źrenice rozszerzają się i zostaje zwiększona produkcja kortyzolu. Posiłek, nawet odpowiednio przeżuty może nie zostać właściwie strawiony, a co za tym idzie, składniki odżywcze i mikroelementy nie będą przyswojone. Efekt? Organizm będzie osłabiony. Jeśli stan będzie utrzymywał się przez długi okres, nasza odporność spadnie, a ciało zacznie chorować.

Pierwszy sposób – zrelaksuj się

Stan przywspółczulny (czyli parasympatyczny) jest stanem przeciwnym do opisanego wyżej – czujemy się odprężeni, mamy apetyt, a żołądek wydziela kwasy w ilości potrzebnej do strawienia pokarmu. Jeśli więc czujemy się zestresowani lub poirytowani, zamiast jeść, wypijmy ziołową herbatę lub wodę i zadbajmy o własny komfort psychiczny. Pomóc może liczenie oddechów, udanie się w spokojne miejsce, wyciszenie. Dopiero, gdy poczujemy się odprężeni przystąpmy do konsumowania pokarmu.

Drugi sposób – gorzko i słono

Jeśli nie mamy możliwości, aby się zrelaksować, a musimy zjeść posiłek pomóc mogą smaki: gorzki, kwaśny lub słony. Dobrym sposobem na pobudzenie soków żołądkowych będzie wypicie gorzkiej, ziołowej herbaty (piołun, rumianek), soku z kiszonek (np. z kiszonej kapusty) lub wypicie przed posiłkiem szklanki wody z odrobiną soli kłodawskiej (lub himalajskiej). Pomóc mogą też intensywne w smaku przyprawy: imbir, czosnek, goździki, tymianek lub kurkuma. Dodawaj je podczas gotowania do każdego posiłku.

Sposób trzeci – długo przeżuwaj

Odruch żucia pokarmu jest wyraźnym sygnałem dla naszego żołądka, że wkrótce otrzyma pokarm. W ten sposób żołądek zaczyna wydzielać soki trawienne, a w naszej ślinie pojawia się enzym trawiący wstępnie węglowodany złożone – amylaza. W niektórych klasztorach buddyjskich stosuje się tą prostą praktykę długiego żucia na co dzień. Mnisi spożywają pokarm w milczeniu i długo (niemal kontemplacyjnie) przeżuwają jedzenie – chodzi o to, że dobrze rozdrobniony i pogryziony pokarm jest łatwiejszy do strawienia.

Sposób czwarty – herbatka tymiankowa

Jak wiele zielonych ziół tymianek posiada własności żółciopędne i pobudzające kwasy żołądkowe. Herbatę z tymianku można dostać niemal w każdej aptece, ale jeśli masz w domu tymianek w formie suszu z łatwością zrobisz ją samodzielnie. 1 łyżeczkę tymianku wsyp do kubka. Zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem przez 15 min. Po tym czasie, odcedź i wypij. Jeśli nie masz w domu tymianku możesz wykorzystać do tego celu oregano lub rozmaryn.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: akademiawitalnosci.pl

 

Dodaj komentarz