fbpx

Tony Luciani stworzył niesamowitą sztukę z 91-letnią mamą

 

 

 

 

To historia, która zaczęła się od niedołężności, a kończy na stałym odkrywaniu sensu istnienia. Tony Luciani fotografuje swoją 91-letnią matkę, która szybko z biernej statystki, przeistoczyła się w inspirującą animatorkę artystycznych prac. Wraz z zainicjowaniem projektu, życie kobiety nabrało  nowych barw. I to jakich!

Tony Luciani to kanadyjski fotograf włoskiego pochodzenia. W 2014 roku jego matka uległa drobnemu wypadkowi, w wyniku którego złamała biodro. W wieku 91 lat nagle utraciła możliwość samodzielnego funkcjonowania. Tony stał się w tamtym czasie jej pełnoetatowym opiekunem.

Fotograf chciał wzniecić w mamie nową iskrę życia. Zaczął ją fotografować i tworzyć niecodzienne prace, ukazujące historię starszej osoby. Oboje nie wiedzieli jeszcze, jak bardzo to odmieni ich relacje. – Zauważyłem, jak ona odżywa, uczestnicząc w tym projekcie. Jej młodzieńcza ekscentryczność znów zaczęła się ujawniać – mówi fotograf.

Obecnie matka Tony’ego ma 93 lata. Fotograf tworząc pracę odkrył, jak wielką ma ona energię do życia oraz chęć dążenia do szczęścia. Współpraca między nimi nadała jego życiu nowego sensu.

  • Im bardziej myślę o historii swojej mamy i im więcej jej zdjęć zamieszczam w social mediach, tym więcej ludzi oglądających je chce wyrazić własne uczucia i doświadczenia związane ze starością i demencją starczą. (…) Życie nie polega na wyczekiwaniu na śmierć. Ono polega na tym, aby chciało się żyć – przekonuje Tony.

 

Tony-luciani-enespejo

578d1efa19000026008a6d39

91-year-old-mother-playful-photography-elderly-women-strange-ones-tony-luciani-2

 

 

Czytaj więcej na kobieta.gazeta.pl

Foto: Tony Luciani, YnotPhoto.com

Pełną galerię znajdziesz na stronie: YnotPhoto.com oraz tonyluciani.ca

 

Dodaj komentarz