fbpx

Wybite prawie do zera płetwale powracają. Pierwszy raz od dawna zaobserwowano tak dużą grupę

W XX wieku ich populacja stanęła na skraju wygaśnięcia. Wprowadzono wówczas zakaz polowań na te zwierzęta, który z czasem zaczął przynosić wymierne skutki. Ostatnio badacze po raz pierwszy od wielu lat zaobserwowali tak liczną grupę drugich co do wielkości zwierząt na świecie. W rejonie Antarktydy udało się sfilmować około 150 żerujących razem osobników. Główna autorka badań okrzyknęła to jako „jedno z największych wydarzeń w naturze”.

Płetwale zwyczajne, nazywane też finwalami, to drugie co do wielkości żyjące obecnie zwierzęta na Ziemi zaraz po płetwalach błękitnych. Dorastają do 27 metrów długości i żyją do 70-80 lat.

W XX wieku zwierzęta te niemal wyginęły, dlatego w 1976 roku na półkuli południowej zakazano komercyjnych polowań na nie. Ocalały dwa lub jeden procent populacji. W całym XX wieku zabito około 700 tysięcy osobników w celu pozyskiwania oleju zawartego w ich tkance tłuszczowej — informuje „The Guardian”.

Pojawiła się jednak nadzieja. Podczas dwóch wypraw w 2018 i 2019 roku naukowcy zaobserwowali sto grup tych waleni od małych liczących po kilka osobników, przez grupy składające się z kilkudziesięciu zwierząt, po osiem największych, w których naliczono do 150 osobników. Wcześniej notowano obserwacje żerujących razem maksymalnie kilkunastu finwali.

„Woda aż się gotowała”

— Nigdy wcześniej nie widziałem tylu wielorybów w jednym miejscu. Byłam absolutnie zafascynowana — opisywała biolożka prof. Bettlina Meyer z Uniwersytetu w Oldenburgu w Niemczech.

Jak relacjonowała Helena Herr z Uniwersytetu w Hamburgu, główna autorka badań, „woda wokół nas aż się gotowała, bo zwierzęta cały czas się przemieszczały”.

— To było ekscytujące, po prostu stać tam i to oglądać — opowiadała.

Sceny na nagraniach z drona zarejestrowanych przez filmowców z BBC badaczka nazwała „jednym z największych wydarzeń w naturze”. Widać na nich żerujące osobniki z jednego z dwóch podgatunków płetwala zwyczajnego — Balaenoptera physalus quoyi w morzu Weddela u wybrzeży Antarktydy.

Znaczenie płetwali w ekosystemie

Autorzy badania opublikowanego na łamach „Scientific Reports” szacują, że w obrębie Antarktyki żyje obecnie prawie osiem tysięcy płetwali zwyczajnych. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) szacuje, że globalna populacja wynosi sto tysięcy finwali, przy czym większość ma występować na półkuli północnej.Gatunek ten określany jest jaoko „narażony na wyginięcie”.

Bogate występowanie wielorybów jest ważne dla ekosystemu. Żywią się one bogatym w żelazo krylem antarktycznym, czyli jednym z gatunków skorupiaka, a gdy się wypróżniają, do wody z powrotem trafiają składniki odżywcze. Te pomagają między innymi pobudzać wzrost fitoplanktonu, który stanowi podstawę morskiej sieci pokarmowej i pożywienie dla kryla.

Źródło: The Guardian, ScienceDaily

One thought on “Wybite prawie do zera płetwale powracają. Pierwszy raz od dawna zaobserwowano tak dużą grupę

Dodaj komentarz