fbpx

Baśniowa kraina tuż za polską granicą. Kręcono tu „Opowieści z Narnii”

Skalne Miasto w Czechach to fragment Gór Stołowych, na który składają się niezwykłe formacje i rzeźby skalne podzielone kanionami i szczelinami. Kilka lat temu, ta kraina posłużyła nawet za plan filmowy. To między innymi tam nakręcono kilka scen „Opowieści z Narnii”.

 

Adrszpaskie Skały

Na krajobraz miejsca składają się unikatowe formacje i rzeźby skalne, które są poprzecinane licznymi kanionami i szczelinami. Masyw o nazwie Adršpašskoteplické skály tworzą dwa kompleksy skalne – Adrszpaskie Skały i Teplickie Skały – połączone trasą turystyczną. Obydwa składają się na narodowy rezerwat przyrody, największy w Czechach.

Adrszpaskie Skały rozciągają się w północno-zachodniej części masywu. Wejście do tej części Skalnego Miasta znajduje się obok stacji kolejowej Adršpach. Znajdują się tutaj dwa górskie jeziora na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje, tworząca wodospady.

Przez to miejsce przebiega 3-5-kilometrowy szlak przyrodniczy, którego trasa zajmuje około 3-4 godzin. Szlak biegnący między labiryntami form skalnych i wąwozami przeznaczony jest dla początkujących podróżnych, bo nie wymaga posiadania kondycji. Na trasie można podziwiać ciekawe formacje skalne: Głowę Cukru, Kochanków, Orle Gniazdo czy Gotycką Bramę. Wielka Panorama natomiast pozwala zobaczyć Skalne Miasto z wysokiej perspektywy – znajduje się tam punkt widokowy, który pozwala zobaczyć ciągnące się kilometrami masywy.

 

Teplickie Skały

To część czeskiego rezerwatu położona w południowej części masywu skalnego. Wejście znajduje się przy stacji kolejowej Teplice nad Metují skály. Są to głównie wysokie, uskokowe formacje o bardziej dzikim terenie. Ze względu na wyższy stopień trudności, trasa jest przeznaczona głównie dla zaawansowanych piechurów. Trasa ma 6 km długości i oznaczona jest niebieskim szlakiem. Żółty szlak łączy Teplickie Skały z częścią Adrszpaskie Skały – ta trasa umożliwia zwiedzenie obydwu skalnych miast bez konieczności kupowania biletów osobno. Na tej trasie warto zobaczyć zamek Strzemię, Skalną Bramę rozdroże przy „Skalnej Narzeczonej”. Tutaj zaczyna się pętla szlaku, która wiedzie przez najpiękniejsze ze skał, m.in. Niedźwiedzia Polarnego, Psa i Sfinksa.

Jak dojechać?

Najłatwiejszym sposobem dojazdu jest podróż samochodem – najszybciej przez Wałbrzych (jadąc z południa Polski). Podróż z Wrocławia trwa ok. 3,5 godziny. W 2018 r. Koleje Dolnośląskie uruchomiły również weekendowe połączenie do Skalnego Miasta: Wrocław Główny–Adršpach. Połączenie jest dostępne w okresie wiosenno-letnim, kończy się późną jesienią. Skalne Miasto w Czechach w sezonie letnim czynne jest od 8 do 18.00, jesienią i wiosną – od 9 do 17.00, a w miesiącach zimowych – od 9.30 do 15.30. W sezonie bilety kosztują: dla dorosłych 120 koron (czyli ok. 20 zł), dla studentów, dzieci i osób niepełnosprawnych – 70 koron (ok. 12 zł), a bilet rodzinny (dwójka dorosłych i dwójka dzieci) – 320 koron (ok. 54 zł).

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: radiozet.pl

 

 

Dodaj komentarz