fbpx

Sukces modernizacji energetycznej w Zwoleniu. Rachunki spadły o 90 proc!

W Zwoleniu przeprowadzono energetyczną modernizację – spółdzielnia zarządzająca blokami z wielkiej płyty zastąpiła kotłownię węglową pompą ciepła, a klasyczne żeliwne grzejniki w mieszkaniach wymieniła na klimakonwektory. W efekcie rachunki spadły o 90 proc.

Ceny za energię w samym 2022 roku wzrosły o 24 proc. w porównaniu do 2021 roku. Rząd zapowiada zamrożenie cen, ale rzeczywistość bywa inna.

Z raportu „Potrzeby pracowników 2022” wynika, że 6 na 10 osób przyznaje, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w porównaniu do 2021 roku. Każdy stara się znaleźć nowe sposoby na oszczędzanie i redukcję rachunków. Jednym z takich rozwiązań są Odnawialne Źródła Energii (OZE).

Z tego rozwiązania skorzystała jedna ze spółdzielni w podradomskim Zwoleniu.

– To coraz popularniejszy koncept techniczno-ekonomiczny, który polega na połączeniu kilku znanych rozwiązań. W blokach z tak zwanej wielkiej płyty są ogromne straty ciepła. Skąd one wynikają? Np. z nieszczelnych okien, starych, nieizolowanych instalacji czy braku ocieplenia budynku. Darmomodernizacja dedykowana jest głównie budynkom z lat 70. i 80. O ile to konieczne, proces rozpoczynamy od wykonania izolacji termicznej ścian, dachu i piwnic, by zniwelować straty ciepła. Kolejnym krokiem jest unowocześnienie systemu ogrzewania i inwestycja w pompy ciepła – tłumaczy Tomasz Walczak CTO Euros Energy w rozmowie z portalem whitemad.pl.

Dopełnieniem są panele fotowoltaiczne na budynkach, które zasilają pompy ciepła energią słoneczną.

– Mieszkańcy korzystają z takiego rozwiązania na kilka sposobów. W ramach Darmomodernizacji możemy wymienić grzejniki na tak zwane klimakonwektory. Te zapewniają ciepło zimą, a latem działają jak klimatyzacja. Zatem każdy mieszkaniec bloku może poczuć w mieszkaniu przyjemny chłód, gdy na dworze jest upał. Produkowane, bezpłatne ciepło jest wykorzystywane także do podgrzewania wody, co znacząco redukuje rachunki. Bloki, które zdecydują się na Darmomodernizację są odłączane od sieci ciepłowniczej i stają się niezależne. Nie muszą się także obawiać odgórnie narzucanych podwyżek – mówi Tomasz Walczak w rozmowie z portalem whitemad.pl.

Jak pokazuje przykład zwoleńskiej spółdzielni, zastosowanie Darmomodernizacji może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 90%.

Przykład Spółdzielni Mieszkaniowej w Zwoleniu wyraźnie pokazuje, że zmiana sposobu ogrzewania budynku przynosi znaczne oszczędności. Mieszkańcy płacą obecnie zaliczkę na ogrzewanie w wysokości 0,8 zł miesięcznie za 1 m², podczas gdy w sąsiednim budynku wynosi ona 8,5 zł za 1 m². To ponad 1000 procent więcej niż w budynkach, które skorzystały z Darmomodernizacji.

Co więcej, dzięki Darmomodernizacji mieszkańcy mogą korzystać z klimatyzacji, czyli chłodnego powietrza płynącego z grzejników latem.

Dodaj komentarz