fbpx

Krystyna Janda została uznana za najlepszą aktorkę na amerykańskim festiwalu Sundance 2019

W Park City w Stanach Zjednoczonych zakończył się właśnie Festiwal Filmowy Sundance, podczs którego Krystyna Janda otrzymała tytuł najlepszej aktorki w kategorii World Cinema Dramatic. Polską aktorkę wyróżniona za główną rolę w filmie „Słodki koniec dnia” w reżyserii Jacka Borcucha, do którego scenariusz pomagał pisać Szczepan Twardoch. Gra w nim nagrodzoną Noblem pisarkę Marię, polską Żydówkę, która mieszka w Volterze w Toskanii.

Rolę Marii kreślono jako fascynującą.

Aktorka nie mogła pojawić się w Park City ze względu na zobowiązania zawodowe. „Żałuję, że mnie nie ma, ale codziennie gram. Repertuar ustawiony od roku, nie mogłam niczego odwołać. Raz gram Callas, która mówi o stosunku do sztuki i roli artysty. Za chwilę, jutro „Danutę W”, czyli opowieść o całej tej polskiej rewolucji, w tle z podmiotem lirycznym Lechem Wałęsą. A następnego dnia „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral, opowieść o Żydówce wygnanej w 1968 roku. Czyli historia przeciwko budzącemu się na nowo ruchowi narodowemu. Można powiedzieć, że biorę czynny udział w budowaniu tego europejskiego głosu swoimi kolejnymi rolami”, powiedziała 30 stycznia w wywiadzie dla Onetu.

Przy okazji zdradziła, że rola w produkcji Jacka Borcucha ma dla niej ogromne znaczenie i bardzo ją raduje zauważenie filmu na festiwalu Sundance. „Myślę, że ten film został zrobiony po coś. Nie można go rozpatrywać jako wyłącznie historyjkę opowiastkę. Dotyka tylu elementów… To jest głos w europejskim dialogu, cenna wypowiedź i świetnie, że się znalazł na festiwalu, który ma taki prestiż i jest szanowany. Bardzo się z tego ucieszyłam”, czytamy na stronie Onetu.

Najnowsza produkcja z Krystyną Jandą to opowieść o polskiej noblistce, poetce o imieniu Maria, która zakochuje się w sporo młodszym od siebie egipskim emigrancie. „To historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje”, pisze w notce prasowej dystrybutor, firma Next Film.

Pani Krystynie serdecznie gratulujemy. Z niecierpliwością oczekujemy, aż film trafi do polskich kin

One thought on “Krystyna Janda została uznana za najlepszą aktorkę na amerykańskim festiwalu Sundance 2019

Dodaj komentarz