fbpx

Szpital w Piekarach Śląskich jako pierwszy w Polsce wprowadził dogoterapię dla dzieci

Piekarskie Centrum Medyczne jako pierwsze w Polsce wprowadziło dogoterapię. W rehabilitacji dzieci pomagać będzie Lilo, Gladys i Uno.

Lekarzom i fizjoterapeutom w pracy w Centrum Medycznym w Piekarach Śląskich pomagają od niedawna trzy psy. Lilo to pudel królewski, Gladys – border collie, a Uno – chart angielski. W dogoterapii nie ma znaczenia rasa psa. Wystarczy, że ma predyspozycje do pracy z dziećmi oraz jest odpowiednio wyszkolony.

Terapia ze zwierzętami to interakcja między pacjentem a specjalnie wyszkolonym zwierzęciem. Celem takiej terapii jest pomoc w powrocie do zdrowia lub w radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi. Najczęściej wykorzystywanymi zwierzętami w tego typu terapii są oczywiście psy i koty, ale mogą to być również ryby, konie, świnki morskie itd. Dobór zwierzęcia tak naprawdę zależy od celów terapeutycznych pacjenta.

W dogoterapii  pies wraz ze swoim opiekunem – wykwalifikowanym terapeutą motywują oraz mobilizują pacjenta do walki o swoje zdrowie. W Centrum Medycznym dzieci wiele ćwiczeń wykonują w formie zabawy ruchowej z czworonogami. Dla każdego pacjenta dobiera się nie tylko indywidualną terapię, ale też psa.

Oprócz pomocy w rehabilitacji, są również inne plusy dogoterapii. Psy poprawiają humor, zachęcają dzieciaki do ruchu, a także uczą najmłodszych szacunku do zwierząt.

 

Czytaj więcej na: wamiz.pl

Foto ilustracyjne

One thought on “Szpital w Piekarach Śląskich jako pierwszy w Polsce wprowadził dogoterapię dla dzieci

  • 23 czerwca 2019 at 00:47
    Permalink

    już dawno psy były np na onkologii

    Reply

Dodaj komentarz