fbpx

Smutek, lęk czy miłość? Hiszpański lekarz apeluje: emocje wpływają trawienie.

Medycyna holistyczna już wiele lat temu wysnuła wniosek, że ludzkie ciało, zdrowie poszczególnych organów i nasze emocje wzajemnie na siebie wpływają. Doktor Mario Alonso Puig, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i układu pokarmowego, potwierdza tę tezę.

Doktor Mario Alonso Puig twierdzi, że ​​emocje natychmiastowo wpływają na żołądek i nasze trawienie. Jednak, jak się okazuje, same uczucia nie zrobią nam krzywdy, o ile potrafimy je konstruktywnie wyrażać. Szkodzi natomiast ich długofalowe tłumienie.

Trochę nauki

Wyspa Reil to jedna z najważniejszych map emocjonalnych w naszym mózgu, która zawsze czerpie informacje z przewodu pokarmowego. Ponadto część ludzkiego układu nerwowego, która odpowiada za żołądkowo-jelitowy system i  mikrobiom zawiera neuroprzekaźniki, które przesyłają sobie nawzajem informacje.

Jeśli zatem doświadczamy smutku, lęku czy złości, niechybnie pogorszy nam się trawienie, a składniki odżywcze z pokarmu nie zostaną pobrane. Jak zatem radzić sobie z negatywnymi emocjami, aby jednocześnie być zdrowym? Doktor Puig proponuje konstruktywnie wyrażać to, leży nam na sercu. Najlepiej w formie dziennika lub rozmowy z przyjaciółmi.

Emocje uzewnętrznione za pomocą zeszytu i długopisu, uwalniają nas od nich w tym samym momencie, w którym znajdą się na kartce, a wyrażenie emocji poprzez język spowoduje konieczność uruchomienia lewej strefy przedczołowej – która osłabia siłę emocji.

Wybiegaj gniew

Na silny gniew pomoże bieganie lub inna forma sportu, który nas zmęczy. Oksytocyna i beta endorfiny, które wydzielają się pod wpływem intensywnego ruchu rozłączają ciało migdałowate od podwzgórza, które są obszarami odpowiedzialnymi za odczuwanie silnej złości. Nie dość, że podczas joggingu przerwiemy szkodliwy łańcuch krzywdy – która tak naprawdę dotyka najbardziej autora – to jeszcze poprawimy metabolizm i wytworzymy sobie prawdziwy koktajl hormonów odpowiedzialnych za przyjemność i dobre samopoczucie.

Tłumienie emocji zawsze prowadzi do niestrawności. Jeśli natomiast trzymamy je w sobie przez wiele lat, lub jesteśmy ich nieświadomi, powstanie poważnych chorób, które najczęściej mają związek z żołądkiem lub jelitami to tylko kwestia czasu.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: pieknoumyslu.com

 

 

 

Dodaj komentarz