fbpx

Polski producent pociągów, Pesa, debiutuje na afrykańskim rynku

W najnowszych wiadomościach z branży kolejowej pojawiają się informacje o dynamicznym ekspansyjnym kroku polskiej firmy Pesa. Polski gigant kolejowy rozpoczął prace nad dostarczaniem pociągów dla Ghany. Jest to historyczny moment, gdyż to pierwsze tak duże zamówienie firmy na kontynencie afrykańskim.

Już rok temu “Rynek Kolejowy” donosił o zainteresowaniu Kolei Ghany zakupem spalinowych pociągów z Bydgoszczy. Choć negocjacje oraz uregulowanie kwestii formalnych i finansowych zajęły sporo czasu, obecnie projekt nabiera tempa. Prezes Pesy, Krzysztof Zdziarski, potwierdził rozpoczęcie realizacji tego zamówienia, mówiąc: “W tej chwili produkujemy dla tego klienta dwa pojazdy spalinowe, z opcją na kolejnych osiem”.

Jednak to nie jedyny ambitny plan Pesy. Zdziarski zwrócił uwagę, że choć obecny projekt w Ghanie to pierwszy krok na rynku afrykańskim, to firma już myśli o ekspansji w innych regionach. “Nie wykluczam, że za jakiś czas nasze pojazdy pojawią się na rynkach Azji czy Bliskiego Wschodu” – dodał, wskazując na zainteresowanie m.in. lokomotywami wodorowymi z tych rejonów.

Mimo tych międzynarodowych ambicji Pesa pozostaje mocno zaangażowana na rynku europejskim. Aktualna sytuacja na Ukrainie ma wpływ na podejście firmy do europejskich projektów. Zdziarski zwrócił uwagę na “rosnącą integrację krajów Trójmorza i Pribaltiki” oraz na “większą otwartość na biznesową współpracę z polskimi firmami”.

Ten dynamiczny rozwój Pesy podkreśla jej pozycję jako jednego z liderów w branży kolejowej w Europie, a teraz także w Afryce. Czekamy na dalsze informacje dotyczące tego ekscytującego przedsięwzięcia oraz na kolejne kroki firmy na międzynarodowej arenie.

Dodaj komentarz