fbpx

Lítla Dímun – wyspa z własną chmurą

W archipelagu Wysp Owczych na Morzu Norweskim istnieje jedno miejsce, które przyciąga uwagę podróżników i marynarzy z całego świata. To niewielka wyspa o nazwie Lítla Dímun. Pomimo swojego skromnego rozmiaru — zaledwie 0,82 km kwadratowych — oraz braku stałej ludności, jest ona dobrze znana ze względu na jedno wyjątkowe zjawisko atmosferyczne, które nad nią niemal zawsze występuje — chmurę soczewkowatą.

Położona na Morzu Norweskim, w archipelagu Wysp Owczych, Lítla Dímun jest małą wyspą wulkaniczną. Jej obszar to niecały 1 km kwadratowy i nie mieszka na niej żaden człowiek. Jednak mimo swojego rozmiaru i braku ludności, stała się ikoną dla podróżników dzięki charakterystycznej chmurze w kształcie soczewki, która często ją otacza.

Lítla Dímun – królowa chmur

Te specyficzne chmury soczewkowate układają się prostopadle do kierunku wiatru i równolegle do linii gór. Są to chmury, które najczęściej tworzą się nad szczytami górskimi czy wyniesieniami terenu, stąd nie jest zaskakujące ich pojawienie się nad wyspą wulkaniczną. Ich unikalny kształt przypominający soczewkę czy migdał czasem sprawia, że są mylone z obiektami UFO. Pomimo małych rozmiarów, mogą stwarzać trudności dla lotnictwa, powodując turbulencje w ich okolicach.

Magiczny klimat

To zjawisko jest charakterystyczne dla Lítla Dímun. Na wielu zdjęciach można zobaczyć, jak ogromna warstwa chmur przykrywa wyspę niczym kołderka śnieżna. Istnieją legendy, że między chmurami ukryte jest tajemnicze miasto. Choć brzmi to bajkowo, rzeczywistość jest bardziej prozaiczna – wyspę zamieszkują głównie owce farerskie. Czasami można tam też spotkać maskonury. Do XIX wieku na wyspie były również dzikie owce, ale ostatnia z nich została upolowana w 1866 roku.

Kryjówka na Morzu Norweskim

Choć Lítla Dímun przyciąga uwagę wielu, nie jest łatwo dostępna dla turystów. Jej strome zbocza wymagają specjalistycznego sprzętu do wspinaczki i korzystnych warunków pogodowych, co ze względu na chmurę jest trudne do uzyskania. Najlepszym miejscem, aby podziwiać jej urok, jest sąsiednia wyspa Suðuroy.

Mimo że świat jest pełen niezamieszkanych wysp, wiele z nich skrywa swoje tajemnice. Nie trzeba wychodzić poza Europę, by znaleźć fascynujące historie, jak choćby ta o wyspie Ellidaey z jej niezwykle samotnym domostwem, które wciąż budzi ciekawość internautów.

 

 

Dodaj komentarz