fbpx

Gen odpornej żywności. Będzie ratunkiem dla przyszłych rolników

Bardzo możliwe, że problem z ograniczonymi zasobami żywności da się rozwiązać. Naukowcy z Baylor College od Medicine opatentowali gen, który pozwala rosnąć roślinom nawet w wysokich temperaturach.

Globalne ocieplenie przestało być kwestią wiary, a stało się alarmującym faktem, o którym mówi większość klimatologów. Choć wielu z nas wciąż nie odczuwa jego skutków, to za dekadę lub dwie, wyższe temperatury powietrza będą powszechne. Efekt? Dostęp do wody pitnej będzie ograniczony, a problemy z uprawami w wyższych temperaturach powietrza zmuszą konsumentów do zjadania mniejszych ilości pokarmów. W najuboższych regionach świata będzie to powszechnym problemem.

Sądzimy, że wysokie temperatury wywołują u roślin zmiany podobne do stanu zapalnego u zwierząt. Stan ten charakteryzuje obecność reaktywnych form tlenu, które pełnią rolę sygnalizatorów w komórkach. Ich nadmiar może być dla komórek szkodliwy i zaburzać procesy biologiczne – wyjaśnia dr Kendal Hirschi z Baylor College of Medicine.

Zdaniem badaczy rozwiązaniem będzie genetyczna modyfikacja roślin, która pozwoli na uzyskanie zbiorów nawet w temperaturze wyższej o dwa stopnie. Do tej pory pozytywne wyniki i potwierdzenie tej tezy uzyskano na przykładzie pomidorów. Badacze zapewniają, że modyfikację będzie można również stosować na roślinach, na które jest największy popyt, a jednocześnie pod względem gęstości odżywczej są najbardziej opłacalne: ryż, kukurydza, komosa ryżowa, pszenica i soja.

– Odkryty gen zmniejsza ilość reaktywnych form tlenu spowodowanych wysokimi temperaturami, które u roślin wywołują stres – dodaje dr Kendal Hirschi.

Ów gen o nazwie AtGRXS17 został odkryty już dziesięć lat temu. Teraz autorzy odkrycia (jedenastu badaczy ze Stanów Zjednoczonych) zgłosili gen do ochrony patentowej.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
Focus.pl

Dodaj komentarz