fbpx

Ta aplikacja zwalczy depresję. Współtwórcą jest Marek Kamiński

„Naszym celem jest milion biegunów” – mówi podróżnik Marek Kamiński, który stworzył  LifePlan App – aplikację wspomagającą walkę z depresją u dzieci i młodzieży.

LifePlan App

Choć tworzenie aplikacji LifePlan App zajęło około dwóch lat, pierwszy pomysł narodził się już kilkanaście lat temu, gdy Marek Kamiński wyruszył na biegun południowy wraz z Jaśkiem Melą. Zdobycie bieguna stało się wówczas metaforą stawiania sobie trudnych celów, wytrwałości mimo przeciwności losu i pokonywania życiowych. Przeszkód. Choć na szczęśliwy finał trzeba było poczekać, ostatnie wydarzenia – takie jak pandemia i wojna na Ukrainie – zintensyfikowały wysiłki twórców aplikacji. Trudne sytuacje na świecie są bowiem jednym z powodów, dla których młodzi ludzie tracą wiarę we własne zasoby i marzenia.

W tej naszej eskapadzie sam biegun, jego zdobycie, wcale nie było najważniejsze, istotą okazał się proces przygotowań, dzielenia się wiedzą: jak radzić sobie z trudnościami, jak je pokonywać, jak się nie załamywać, jak budować poczucie własnej wartości – to było clou – wspominał w rozmowie ze „Zwierciadłem” Marek Kamiński.

Z myślą o młodzieży

Aplikacji, która została stworzona z myślą o młodych ludziach, angażuje na dwa sposoby. Po pierwsze jest formą „gry z samym sobą” – zawiera różne formy nagród, umiejętności, odznak, które motywują, aby poruszać się naprzód. Zadaniem „gracza” jest postawienie sobie jasnego celu lub marzenia, a następnie przejście przez cały proces, który pokazuje jak go zrealizować. Po drugie – aplikacja zbliża do samego siebie – dzięki niej młodzi ludzie poznają swoje lęki, obawy, marzenia i tęsknoty. Gra zachęca do codziennej refleksji i medytacji nad sensem życia.

Chcę pomagać dzieciakom w nauce radzenia sobie z trudnościami, w nauce wiary we własne możliwości, w budowaniu poczucia wartości i sprawstwa. Chcę, by potrafiły wykorzystać swój potencjał, by wierzyły, że go mają – wyjaśnił Marek Kamiński.

Początkowo aplikacja miała nosić nazwę Life Plan Academy i być czymś w rodzaju budowania fundamentalnych umiejętności życiowych. W dalszych pracach zmieniła nazwę na LifePlan App i stała się interaktywną grą dostępną w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Life Plan Academy zaczęliśmy pracować w 25 krajach Afryki, jesteśmy też w Wielkiej Brytanii, w Norwegii, myślimy o Libanie i Turcji. Program jest w formie zajęć w szkołach. Nasze oczekiwania są takie, żeby po pierwsze aplikacja została zintegrowana z programem i go wspierała, po drugie – że będzie się podobać młodym ludziom, że będą chcieli jej używać – dodał podróżnik i współtwórca aplikacji.

Odnaleźć siłę w samym sobie

Metoda Marka Kamińskiego składa się z pięciu kroków. Krokom tym odpowiada pięć obozów, przez które się kolejno przechodzi. Aplikacja zbudowana jest w taki sposób, aby uczestnicy mogli odkrywać swoje słabe i mocne strony, ale też pracować mimo odczuwanego lęku. Przejście przez wszystkie etapy zachęci młodzież do przezwyciężanie trudności i pomoże uwierzy we własną siłę i znaleźć własne, unikatowe zasoby psychiczne.

Wierzę w to, że poznanie siebie, swoich możliwości jest szansą na uniknięcie problemów psychicznych, może zapobiegać depresji – dodał współtwórca.

 

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz