fbpx

Uganda: przełomowy, dożywotni wyrok za handel kością słoniową

Zatwardziały handlarz kością słoniową został skazany na dożywotnie więzienie. To najdłuższy wyrok w historii Ugandy za tego typu przestępstwo – podały w piątek władze.

Już w 2019 roku władze tego afrykańskiego kraju wypowiedziały otwartą wojnę kłusownikom i handlarzom dzikimi zwierzętami. Nowe prawo przewidywało surowe kary dla osób, które posiadały i rozprowadzały nielegalnie pozyskane materiały pochodzące od chronionych gatunków. W piątek wydany został przełomowy w historii kraju wyrok, skazujący handlarza dzikimi zwierzętami na jedną z najsurowszych kar w ugandyjskim prawie.

Jak podały władze, kłusownik Pascal Achiba został aresztowany w styczniu na przedmieściach Kampali, stolicy Ugandy. W momencie ujęcia przez policję miał przy sobie dwa kawałki kości słoniowej o wadze prawie 10 kilogramów.

Nie było to zresztą jego pierwsze przewinienie. W 2017 roku Achiba został aresztowany za posiadanie czterech kawałków kości słoniowej i skóry okapi. Wtedy odsiedział karę 18 miesięcy pozbawienia wolności, ale w 2022 roku sąd uznał go za „seryjnego przestępcę” i skazał na dożywocie.

To przełomowe osiągnięcie w naszej wojnie z nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami w Ugandzie – powiedział Sam Mwandha z Uganda Wildlife Authority, organizacji zajmującej się ochroną dzikich zwierząt. –Musimy zrobić wszystko, aby chronić dziką przyrodę. W innym razie historia surowo nas osądzi – dodał.

Kłusownictwo i nielegalny handel dzikimi zwierzętami są powszechne w Ugandzie. Policja często przechwytuje kość słoniową, rogi nosorożca czy łuski pangolina – zwraca uwagę Agencja Reutera.

 

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz