fbpx

Guzy nowotworowe zniknęły w 3 miesiące

Dzięki lekowi o nazwie Brentiximab Vedotin śmiertelnie chory Ian Brooks dostał drugą szansę. Ponad 70 guzów w jego organizmie skurczyło się w zaledwie 3 miesiące.

47-letni Ian Brooks choruje na chłoniaka nieziarniczego. W jego organizmie rozwinęło się około 70 drobnych guzów, które zajęły niemal wszystkie narządy. U mężczyzny nie podziałały standardowe formy terapii przeciwnowotworowej. Przed rozpoczęciem eksperymentalnego leczenia lekarze dawali mu zaledwie kilka tygodni życia.

Ian zdecydował się na zastosowanie leku o nazwie Brentiximab Vedotin. To przeciwciała „wycelowane” w komórki rakowe. Ian był pierwszą osobą spoza Stanów Zjednoczonych, u której przetestowano nową terapię. Leczenie przeprowadzono w szpitalu Christie w Manchesterze.

Efekty trzymiesięcznej terapii zaskoczyły specjalistów. Po porównaniu obrazu guzów sprzed leczenia i po nim, jeden z lekarzy zajmujących się mężczyzną powiedział: „To prawdopodobnie jedne z najbardziej imponujących skanów, jakie kiedykolwiek widziałem”. Okazało się, że guzy skurczyły się i kompletnie zniknęły. Jedyne ciemne miejsca widoczne na nowych zdjęciach, to zdrowe, funkcjonalne narządy.

Profesor John Radford zajmujący się przypadkiem Iana powiedział: „Historie takie jak ta ilustrują wartość testów klinicznych. Indywidualni pacjenci mogą odnieść bezpośrednie korzyści, a zebrane informacje pomagają nam posunąć badania do przodu”.

Wobec rewelacyjnych efektów, jakie osiągane są przy wykorzystaniu Brentiximab Vedotin, pozostaje mieć nadzieję, że już niedługo lek zostanie dopuszczony do powszechnego użytku.

 

źródło: http://www.dailymail.co.uk

Dodaj komentarz