fbpx

362 metry w 88 sekund i 3 rekordy Guinnessa. Oto najszybsza winda na świecie

Bailong Sky Lift to najwyższa na świecie zewnętrzna winda w południowych Chinach. W zaledwie 88 sekund pokonuje aż 362 metry w górę. W ten sposób turyści oszczędzają trzy godziny trudnej drogi na szczyt. Widok z wnętrza zapiera dech w piersiach.

 

Jeszcze do niedawna zdobycie szczytu na terenie parku leśnego w prowincji Hunan wymagało posiadania nie lada kondycji i szczypty cierpliwości. Piesza droga wzdłuż skalnych ścian wynosiła  ok. trzech godzin. Poziom trudności uniemożliwiał wspinaczkę osobom starszym i bez formy. Zatem nic dziwnego, że każdego dnia w kolejce do windy ustawia się ok. 14 tys. osób. Budowa windy rozpoczęła się w 1999 r. a od 2003 r. działa bez ustanku. Nawet podczas pandemii liczby wejść robią wrażenie. Każdego dnia widna przewozi ok. 8 tys. turystów. Podczas jednej trasy, w windzie mieści się 50 osób.

 

-Tutejsza budowa geologiczna bardzo dobrze nadaje się do wykorzystania wind jako środka transportu, więc stworzyliśmy windę Bailong. Wcześniej była tu tylko kolejka linowa o ograniczonej przepustowości, więc turyści musieli długo czekać – powiedział Liu Jie, dyrektor firmy zarządzającej windą.

Co ciekawe, winda ustanowiła aż trzy rekordy Guinnessa. Nie dość, że jest najwyższą windą zewnętrzną na świecie, to jednocześnie najszybszą i o największej nośności. Ponadto Bailong jest wyższy niż londyński wieżowiec The Shard i może przetransportować odwiedzających na  wysokość 362 metrów. Jego budowa kosztowała 120 milionów juanów (w przeliczaniu na polskie złotówki – ok. 4,5 mln złotych).

Choć prędkość może przyprawiać o arytmię serca, to każdego dnia – również w okresie pandemii – ustawiają się do windy długie kolejki. Wszyscy chcą zobaczyć park leśny z lotu ptaka. A wy? Zdecydowalibyście się na przejazd?

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: national-geographic.pl

 

Dodaj komentarz