fbpx

Japońskie miasto Kamikatsu do 2020 roku może stać się pierwszą miejscowością, która nie produkuje odpadów

Filozofia zero-waste (brak śmieci) polega na maksymalnym ograniczeniu ilości produkowanych odpadów. Oprócz nacisku na recykling i ponowne użycie produktów (np. reklamówek czy opakowań), zero-waste wiąże się ze zmianą sposobów produkcji oraz dystrybucji towarów, w taki sposób, aby w różnych procesach powstawało jak najmniej odpadów.

Jak donoszą portale fpiec.pl oraz interesujace.com Japońskie miasto Kamikatsu do 2020 roku może stać się pierwszą miejscowością, która nie produkuje odpadów. Wcześniej miasto próbowało rozwiązać problem przez palenie śmieci. Kiedy jednak okazało się, jak źle proces ten wpływa na środowisko, zaczęto poszukiwać nowego rozwiązania. W 2003 roku mieszkańcy Kamikatsu zadeklarowali, że chcą wziąć udział w eksperymencie zero-waste. Całkowicie zrezygnowano z kontnerów na śmieci.

GD8201644@Sonae-Fujii-of-the-Ze-320
Każdy mieszkaniec sam przynosi swoje odpady do centrum recyklingu i segreguje śmieci, przyporządkowując je do jednej z 34 kategorii.

Po dogłębnym zbadaniu kwestii władze miasta doszły do wniosku, że w celu maksymalnego wyeliminowania odpadów, należy skupić się właśnie na recyklingu. Segregując śmieci według kategorii, można je łatwo wykorzystywać. W 2003 miasto wyodrębniło 9 kategorii śmieci, aktualnie jest ich 34 – najwięcej w całej Japonii (prawdopodobnie również na świecie). Według precyzyjnego podziału obowiązującego w Kamikatsu, do różnych kategorii należą gazety, kolorowe magazyny oraz kartony albo plastikowe butelki i nakrętki.

Na początku skomplikowany system był trudny do wdrożenia w życie. Z czasem jednak wszyscy zrozumieli, że filozofia zero-waste wiąże się z ogromną korzyścią dla środowiska i będzie procentować w przyszłości.
Obecnie aż 80 proc. śmieci z Kamikatsu ulega recyklingowi, a zaledwie 20 proc. trafia na wysypisko.
Następnym krokiem ma być zupełne zaprzestanie produkcji odpadów – mieszkańcy dają sobie na to 4 lata.

Źródło: fpiec.pl

One thought on “Japońskie miasto Kamikatsu do 2020 roku może stać się pierwszą miejscowością, która nie produkuje odpadów

Dodaj komentarz