fbpx

Ćwiczenia fizyczne na receptę. Mają pomóc chorym na raka

O tym, że ćwiczenia fizyczne służą zdrowiu, nie trzeba nikogo przekonywać, a jednak w szpitalach i gabinetach lekarskich wciąż bywają traktowane po macoszemu. Lekarze apelują, aby potraktować aktywność fizyczną jako jedną z wielu form wsparcia podczas leczenia onkologicznego.

Advanced Wellbeing Research Centre to projekt Uniwersytetu Sheffield Hallam sfinansowany przez Yorkshire Cancer Research, który ma zapewnić wsparcie uczestnikom w chorobach nowotworowych. Celem projektu jest zachęcenie chorych do uprawiania aktywności fizycznej, a także dostosowanie ćwiczeń do stanu sił i zdrowia pacjentów. W programie pilotażowym będą uczestniczyć osoby z nowotworami płuc, okrężnicy, przełyku, żołądka i jelita cienkiego, później mają dołączyć pacjenci z innymi rodzajami raka.

-Chcemy przyczynić się do poprawy sposobu, w jaki wspieramy osoby z rakiem, aby przygotować ich do leczenia i odzyskania zdrowia po jego zakończeniu – powiedział dyrektor Centrum Badań nad Zaawansowanym Dobrostanem, prof. Robert Copeland,

Najnowsze badania naukowe wykazują wymierne korzyści z uprawiania sportu – również podczas choroby. W połączeniu z właściwą dietą i wsparciem psychologicznym mogą pełnić tak samo ważną formę leczenia jak farmakologia czy radioterapia. Ponadto aktywność fizyczna zapewnia długoterminową poprawę jakości życia – również pod względem społecznym i psychicznym.

– Aktywność fizyczna nie jest zwykle zalecana pacjentom w trakcie leczenia onkologicznego i chcemy, aby to się zmieniło – wyznała dr Kathryn Scott, dyrektor generalny w Yorkshire Cancer Research.

-Razem z pionierskim zespołem w Sheffield’s AWRC, wykonujemy ogromny skok w kierunku stworzenia wiodącego na świecie programu, który może pomóc uratować wiele istnień ludzkich – podsumowała dr Kathryn Scott.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: branzafitness.com

Dodaj komentarz