fbpx

W Krakowie otwarto muzeum Banksy’ego. Zwiedzającym towarzyszą odgłosy ulicy

W sercu krakowskiego Kazimierza powstało muzeum poświęcone brytyjskiemu artyście Banksy’emu. W tym miejscu, urządzonym w zabytkowych wnętrzach dawnej fabryki, zwiedzający mogą podziwiać aż 150 reprodukcji prac tego twórcy street artu.

Eksponaty, będące replikami graffiti Banksy’ego, odwzorowują jego twórczość rozsianą po świecie w miastach takich jak Bristol, Londyn, Paryż, Calais, Nowy Jork, Los Angeles, Nowy Orlean, Neapol, Wenecja, Borodzianka, Hostomel, Irpień, Kijów i Betlejem. Obok murali znajdują się także reprodukcje obrazów, grafik i kolaży tego artysty.

Ekspozycja, według organizatora Hazisa Vardara, prezentuje światopogląd Banksy’ego i jego spojrzenie na aktualne wydarzenia świata. Vardar, który wcześniej zorganizował podobne wystawy w miastach europejskich takich jak Paryż, Bruksela, Barcelona, Lizbona i Praga, podkreślił, że wszystkie te wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, przyciągając ponad milion odwiedzających.

Mimo kontrowersji związanych z prezentowaniem prac Banksy’ego bez jego zgody Vardar wskazuje na ciągłą popularność i funkcjonowanie tych wystaw. Dodatkowo dochód ze sprzedaży specjalnego albumu poświęconego twórczości Banksy’ego w muzeum będzie przeznaczony na wsparcie fundacji pomagającej migrantom na Morzu Śródziemnym, co jest zgodne z duchem działań samego artysty.

Muzeum w Krakowie, oprócz działalności wystawienniczej, planuje również prowadzenie działań edukacyjnych na temat street artu, w tym warsztatów dla szkół i grup zorganizowanych oraz oprowadzeń kuratorskich.

Dodaj komentarz