fbpx

Turecki youtuber uratował polskiego „Malucha”

Turecki youtuber uratował wrak fiata 126p od zapomnienia. Projekt zajął mnóstwo czasu, ale efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Na szczęście autor nagrał cały proces renowacji i podzielił się nim ze światem. Dzięki temu produkowany w Polsce Maluch zyskał nowe życie.

Turecki youtubera o pseudonimie Mekanik Doktoru obserwowuje przez ponad 20 tys. osób. Do tej pory pokazywał na swoim kanale miniaturki samochodów, ale tym razem postanowił zrobić coś zdecydowanie poważniejszego. Jego najnowszy projekt jest szczególnie bliski sercu polskiej widowni, której na dniach z pewnością będzie u niego przybywać.

Autor kanału postanowił samodzielnie w swoim garażu przywrócić do życia 32-letni wrak fiata 126p. Maluch był w tragicznym stanie, ale youtuber postanowił doprowadzić go do stanu idealnego. Największą trudnością okazało się zdobycie uszkodzonych części auta, które zostało wycofane z produkcji 22 września 2000 r. Dostępność oryginałów czy zamienników nawet w Polsce jest bardzo słaba, a co dopiero w Turcji.

Według autora renowacji legendarnego już fiata 126 udało się przywrócić fabryczny stan auta w 99 procentach. 24-minutowa relacja z procesu odbudowy samochodu jest dostępna na kanale tureckiego mechanika.

Fiat 126p zwany „Maluchem” był produkowany w Polsce w latach 1973-2000 w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej i Tychach. W sumie wyprodukowano ponad 3 mln egzemplarzy tego modelu, a wiele z nich trafiło na eksport do innych komunistycznych krajów. Poczciwy „Maluch” jednym z samochodów, które zmotoryzowały Polskę. W niektórych krajach, np. na Kubie, samochody te cieszą się ogromną popularnością.

 

One thought on “Turecki youtuber uratował polskiego „Malucha”

Dodaj komentarz