fbpx

Londyńskie drzewa pozwalają zaoszczędzić miliardy funtów

Parki pełne starych drzew zawsze przyciągają uwagę spacerowiczów. Spędzanie czasu w takim otoczeniu poprawia samopoczucie. Dodatkowo, tereny zielone mają zbawienny wpływ na wysokie temperatury, oraz jakość miejskiego powietrza. Ostatnie badania pokazują, że korzyści płynące z drzew miejskich, da się przeliczyć na pieniądze.

Według najnowszego raportu Urzędu Statystycznego, szacuje się, że pokrycie drzew uratowało ponad 5 miliardów funtów w latach 2014-2018, tylko dzięki ochłodzeniu powietrza. Dodatkowo drzewa, utrzymując latem znośne temperatury, zapobiegły stratom związanym z wydajnością w pracy, szacowanych prawie na 11 miliardów funtów.

Ta funkcja drzew staje się coraz bardziej kluczowa, biorąc pod uwagę ocieplenie się klimatu. Niezwykle długie i gorące lato w roku 2018 podniosło poziom tych oszczędności do najwyższych historycznie wartości.

Ustalenia brytyjskiego Urzędu Statystycznego są zbieżne z wcześniejszym raportem z 2015 roku zainicjowanym i częściowo sfinansowanym przez biuro burmistrza Londynu, z którego wynikało, że 8,4 miliona drzew w mieście usuwa rocznie około 2240 ton zanieczyszczeń z atmosfery Londynu. Gdyby próbować robić to w bardziej konwencjonalny sposób, koszt przekroczyłby 126 milionów funtów. Do tego dochodzi efekt zacienienia ulic. Liście i korony londyńskich drzew zacieniają około 21 proc. powierzchni miasta. W niektórych miejscach w Londynie drzewa sadzone nieprzerwanie od średniowiecza.

Te korzyści ekonomiczne mogą być dobrą inspiracją dla innych miast, jak również dla firm, projektujących swoje kompleksy biurowe. W przejrzysty sposób pokazują, jak opłacalne może być inwestowanie w zieleń. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie wszystkie drzewa działają tak samo i nie da się na przykład łatwo zastąpić drzew wycinanych w jednym miejscu innymi, sadzonymi gdzie indziej. Dotyczy to szczególnie starych drzew, które w zależności od wieku i gatunku potrafią 20-40 razy efektywniej wpływać na jakość i temperaturę powietrza w mieście niż młode drzewa. W przypadku starych drzew dochodzi do tego jeszcze jedna niewymierna korzyść, jaką niezaprzeczalnie jest ich naturalne piękno.

Dodaj komentarz