fbpx

Twój mózg kiedyś ci podziękuje. Stosuj codziennie, a poprawisz pamięć

Czy wiesz, że mózg zużywa 20 proc. tlenu, który wdychamy i aż 20 proc. dziennego pożywienia dostarczanego z posiłkami? Dietetyczka Małgorzata Krukowska wskazuje też na podstawowe błędy w żywieniu Polaków i radzi jak wypracować te dobre.

Złożone cukry, dobre tłuszcze i woda

Zdaniem dietetyczki, im lepszej jakości produkty spożywamy, tym łatwiej przychodzi nam zapamiętywanie i łatwość koncentracji.  W końcu mózg to wymagający organ, a od jego pracy zależą nie tylko zwykłe ułatwienia w codziennym życiu (chociażby takie jak to, gdzie położyliśmy klucze od samochodu), ale również sukces zawodowy.

– Bardzo ważne jest śniadanie. Mózg pracuje na glukozie, czyli węglowodanach prostych, ale nie podawajmy mu od rana słodyczy. Powinny to być cukry złożone – wyjaśnia Małgorzata Krukowska.

Oprócz cukrów ważne są również nienasycone kwasy tłuszczowe, bo budują osłonki mielinowe neuronów – a te odpowiadają za szybkość przesyłania między sobą impulsów. Na kolejnym miejscu jest woda.

– Woda stanowi ponad 80 procent mózgu, a procesy w organizmie zachodzą w środowisku wodnym. Musimy więc ją uzupełniać. Wspaniała jest zielona herbata, przy okazji dostarcza sporo kofeiny, która dobrze wpływa na funkcje poznawcze, skupienie i koncentrację.

Kilka lat w USA przeprowadzono badanie na grupie kilkulatków. Okazało się, że większość dzieci przychodzi do szkoły w stanie lekkiego odwodnienia. A wypicie choćby jednej szklanki chłodnej wody mineralnej rozbudza, poprawia koncentrację i wpływa na szybkość przyswajania informacji.

 

A co z suplementami?

Do tej pory nie powstały badania, które mówiłyby wprost, o tym że łykane suplementy mogą faktycznie pomagać w sprawniejszym działaniu organizmy . Wyjątkiem jest jednak wit. B12. Dziś trudno ją znaleźć w pożywieniu – gleba jest wyjałowiona, a produkty odzwierzęce (powstające w wielkich fabrykach) najczęściej posiadają jej znikome ilości. Wit. B12 wpływa na właściwe działanie układu nerwowego i  jest współodpowiedzialna za koncentrację i pamięć. Ponadto bierze udział w prawidłowym metabolizmie homocysteiny – chroni tym samym przed zawałami serca i udarami mózgu, buduje tkankę mięśniowa, poprawia nastrój i zmniejsza uczucie zmęczenia.

Oprócz wit. B12, dietetyczka radzi również przyjrzeć się suplementom roślinnym, które znane sa w krajach dalekiego Wschodu od setek lat, a na polskim rynku dopiero oswajają konsumentów ze obcobrzmiącymi nazwami – Bacopa monnieri, ashvaganda, miłorząb. Wyciągi  z tych roślin poprawiają pamięć, ułatwiają zasypianie  i korzystnie wpływają na układ nerwowy.

Biegaj na zdrowie

Ruch to również forma diety dla mózgu – dotleniamy bowiem wszystkie komórki w ciele, a tym samym dostarczamy sercu i mózgowi świeżego tlenu. Na Uniwersytecie Minnesoty w latach 80. rozpoczęto prowadzić badania nad wydolnością układu krążenia u 3 tys. młodych osób. Część z nich często biegała na bieżni. Po 20 latach badania powtórzono. Wszyscy uczestnicy rozwiązywali też testy na koncentrację. Osoby, które regularnie biegałymiały wyniki nieporównywalnie lepsze, od tych którzy unikali bieżni.

Inne badanie, które dotyczyło zaledwie 37 osób w wieku 57–75 lat miała za zadanie biegać trzy razy  w tygodniu. Po sześciu tygodniach mieli lepszy przepływ krwi w hipokampie (część mózgu, odpowiadająca za uczenie się i zapamiętywanie). Po kolejnych 6 tygodniach, uczestnicy badania pozostawili grupę kontrolną w tyle.

Dieta, superfoods, woda i ruch kosztują niewiele, a mogą diametralnie zmienić jakość naszego życia. Pamiętaj, że cokolwiek zrobisz dziś dla swojego mózgu, odpłaci ci się za kilka, a nawet kilkanaście lat.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

Dodaj komentarz