fbpx

Szkoła podstawowa w Iranie z tytułem budynku roku. [WIDEO]

Szkoła w kształcie okręgu na irańskiej prowincji zdobyła tytuł budynku roku według prestiżowego magazynu architektonicznego „ArchDaily”. Na projekt budynku w Seyyed-Bar zagłosowali czytelnicy z całego świata.

ArchDaily to ceniony i znany magazyn architektoniczny. Jak co roku jego czytelnicy oddają swoje głosy na najciekawsze budynki na świecie w ramach konkursu „Building of the Year”.  Głosowanie odbywa się w 15 kategoriach, a w tegorocznej edycji wzięło udział aż 15 tysięcy osób

W kategorii „architektura edukacyjna” wygrał budynek szkoły we wsi Seyyed-Bar, znajdującej się około stu kilometrów na północny wschód od portowego miasta Czabahar w Iranie. Za projekt szkoły odpowiada zespół architektów z irańskiej pracowni Daaz Office pod kierownictwem jej założyciela, Arasha Aliabadiego.

To interesujący przykład kiedy budynek znajdujący się na głębokiej prowincji zdobywa uznanie w prestiżowym konkursie.

W szkole, którą wzniesiono na planie koła, znajdują się cztery sale lekcyjne, biblioteka oraz duża wielofunkcyjna sala. W tej ostatniej odbywają się różnego rodzaju warsztaty, spotykają się tu też mieszkańcy wsi na wspólne oglądanie filmów i inne okazje. Obiekt posiada również dwa dziedzińce (wewnętrzny i zewnętrzny), które służą jako boisko, plac zabaw i otwarte miejsca spotkań.

Cały obiekt jest otoczony przez efektowny mur, w którym znajdują się otwory o różnych rozmiarach i kształcie. Zapewniają one widoki z okien klas na okolicę i symbolizują otwarty charakter szkoły, nie odcinając jej od otoczenia.

Dzięki specjalnej konstrukcji cały budynek jest odporny na trzęsienia ziemi. Nie posiada też żadnych filarów, które mogłyby się zawalić. Do budowy szkoły wykorzystano między innymi cement i lokalną glinę, która ma właściwości wodoodporne. Dzięki łatwo dostępnym materiałom można szybko naprawić wszelkie uszkodzenia.

Zgodnie z intencją projektantów – i potrzebami mieszkańców – budynek ma służyć nie tylko jako szkoła dla dzieci, ale również jako miejsce spotkań, edukacji i aktywizacji lokalnej społeczności, zwłaszcza kobiet. Na terenie szkoły znajduje się szwalnia, w której mieszkanki Seyyed-Bar wytwarzają i sprzedają różnego rodzaju wyroby: ubrania, dodatki i biżuterię.

Źródło: sukces.rp.pl

Dodaj komentarz