fbpx

Pierwsza taka operacja w Europie Środkowo – Wschodniej. Polscy okuliści przywrócili wzrok pacjentce

Lubelscy okuliści przeprowadzili pionierską operację, która przywróciła wzrok 91-letniej pacjentce. Chodzi o wszczepienie specjalnej soczewki teleskopowej, co jest pierwszym takim zabiegiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Ta operacja otwiera nowe możliwości dla pacjentów, którzy chcą odzyskać wzrok.

Pani Helena, 91-letnia pacjentka spod Garwolina, przez kilka ostatnich lat była zależna od innych z powodu zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Ta ostatnia choroba prowadzi do uszkodzenia siatkówki. Została zakwalifikowana do nowatorskiego zabiegu w klinice okulistyki ogólnej w Lublinie.

Profesor Robert Rejdak, polski okulista, wszczepił pacjentce soczewkę teleskopową. —Działa jak lupa. Dzięki temu pacjent, który ma schorzenia plamki, może z bliska odczytywać druk i rozpoznawać rysy twarzy — wyjaśnia prof. Rejdak, Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wszechstronność i precyzyjność zabiegu zasługują na uwagę. Nowoczesna soczewka, która już jest wszczepiana w Niemczech, we Włoszech czy Hiszpanii, musi być mniejsza rozmiarowo od naturalnej soczewki pacjenta, którą usuwamy — wyjaśnia dr n. med. Dariusz Haszcz, chirurg z tej samej kliniki.

Zabieg zakończył się sukcesem, jednak to dopiero początek drogi pani Heleny. Ostrość widzenia wróci, ale pacjentka potrzebuje czasu na rehabilitację i naukę korzystania z oka w nowych warunkach — dodaje dr n.med. Lucyna Baltaziak z kliniki w Lublinie.

Ta przełomowa operacja daje nadzieję na więcej, choć jak to bywa w przypadku nowych rozwiązań, nie jest pozbawiona trudności. Koszt soczewki to około 25 tys. euro (ok. 110 tys. zł) i na razie nie jest refundowana. Lubelska klinika otrzymała kilka sztuk w ramach programu naukowego, a pacjenci są starannie wybierani po długich badaniach i analizach.

Mimo to, ten przełomowy zabieg otwiera nowe możliwości dla tych, którzy chcą odzyskać wzrok. Kiedy refundacja stanie się dostępna, ta metoda może pomóc wielu pacjentom cierpiącym na zwyrodnienie plamki żółtej i inne poważne schorzenia oczu.

Dodaj komentarz