fbpx

Ketamina może zredukować skłonności samobójcze. Obiecujące wyniki badań

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w Journal of Clinical Psychiatry, u osób cierpiących na ciężką depresję można znacznie zredukować skłonność do myśli samobójczych. Ma w tym pomóc ketamina. 

Badanie jest kontynuacją wcześniejszej pracy przeprowadzonej przez tę samą grupę naukowców z Uniwersytetu Columbia, w której pacjenci z depresją byli leczeni albo ketaminą, albo innym środkiem uspokajającym o nazwie midazolam. Dzień później uczestnicy, którzy otrzymali ketaminę, wykazywali znacznie większą redukcję myśli samobójczych niż ci, którzy otrzymali midazolam, niezależnie od zmian w wynikach depresji.

Odkrycie wskazuje na to, że ketamina może leczyć skłonności samobójcze poprzez mechanizm, który jest niezależny od jej właściwości antydepresyjnych. Biorąc pod uwagę, że poprawa w zakresie neuropoznania była wcześniej związana z obniżeniem poziomu myśli samobójczych, badacze próbowali ustalić, czy ketamina wywołuje pożądany efekt poprzez poprawę funkcjonowania poznawczego.

Wracając do tej samej grupy uczestników, którzy brali udział we wcześniejszym badaniu, autorzy ponownie podali połowie pacjentów ketaminę, a drugiej połowie midazolam. Dwadzieścia cztery godziny później poprosili ochotników o wykonanie serii zadań poznawczych, aby ustalić, czy któryś z leków zmienił ich zdolności myślenia i rozumowania.

Po przeanalizowaniu danych autorzy odkryli, że ketamina wiązała się z istotnie większą poprawą w zakresie „kontroli poznawczej”, cechy, która została powiązana z ideami samobójczymi. Cecha ta była mierzona za pomocą serii testów, takich jak zadania Stroopa, w których uczestnikom prezentowane jest słowo w kolorze niezgodnym z kolorem – np. słowo „zielony” w czerwonej czcionce – i muszą oni jak najszybciej określić kolor czcionki.

Ponownie, ta zmiana w wydajności poznawczej była całkowicie niezwiązana ze zmianami w symptomach depresji, co sugeruje, że ketamina może pomóc w zmniejszeniu liczby samobójstw poprzez mechanizm, który nie jest związany z jej wpływem na depresję.

Odkryliśmy, że idee samobójcze nie są związane jedynie z nasileniem depresji – wyjaśnia w oświadczeniu starszy autor badania, profesor J. John Mann. Istnieją inne przyczyny, w tym poprawa funkcji poznawczych, które są związane ze spadkiem myśli samobójczych, a tym samym sprawiają, że ludzie o osobowościach *suicydalnych są bezpieczniejsi.

*samobójczych (przyp.tłumacza)

Pochodna ketaminy, znana jako esketamina, została zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w 2019 roku do leczenia ciężkiej depresji, pomimo faktu, że sposoby działania leku nie są jeszcze w pełni zrozumiałe. Najnowsze badania rzucają nowe, cenne światło na potencjał terapeutyczny tego kontrowersyjnego leku. Sugerują one, że ketamina może pomóc w łagodzeniu myśli samobójczych poprzez zwiększenie zdolności myślenia i rozumowania u pacjentów z depresją.

 

O depresji i sposobach jej leczenia pisaliśmy wielokrotnie. Możesz o niej przeczytać też TU.

 

Źródło: Columbia Psychiatry

Opracowanie: Agata Pałach, nigdyzapozno.pl

 

Dodaj komentarz