fbpx

Pies w pracy zmniejsza stres i zwiększa motywację

Według naukowców, pracownicy, którym w biurze towarzyszy pies, doświadczają mniej stresu i wykazują większe zaangażowanie. Takie wnioski zaprezentowano w „International Journal of Workplace Health Management”.

Randolph Barker z Virginia Commonwealth University przeprowadził badania na grupie 75 pracowników firmy produkcyjnej, która pozwala na przychodzenie do pracy ze zwierzętami. Przez tydzień monitorował poziom hormonów stresu w ślinie pobieranej w różnych momentach dnia, a także analizował aspekty związane z zaangażowaniem i zadowoleniem z pracy.

Na początku dnia, gdy uczestnicy rozpoczynali pracę, nie stwierdzono istotnych różnic między pracownikami, którzy mieli ze sobą psy, tymi którzy zostawiali swoje zwierzęta w domu, oraz tymi którzy nie mieli psa. W toku dnia jednak, poziom stresu zdecydowanie malał u osób z pierwszej grupy, podczas gdy u pozostałych dwóch grup zauważono wzrost.

Barker zauważył, że stres u właścicieli psów był znacznie większy w dni, kiedy zostawiali oni swoje zwierzęta w domu, niż w dni kiedy mogli zabrać je do pracy. Dodatkowo, korzystny wpływ obecności psów był odczuwalny również przez pracowników, którzy nie przyprowadzali swoich zwierząt do pracy.

„Zachęcamy naszych pracowników, by przyprowadzali ze sobą psy, pod warunkiem że są one dobrze wychowane. Efekty tego działania są podobne do tych, które wykazały badania – poprawa atmosfery w pracy, regularne przerwy i zmniejszenie stresu dzięki kontaktowi ze zwierzętami w ciągu dnia. Psy również są szczęśliwsze, ponieważ nie muszą spędzać długich godzin w samotności” – komentuje Louise Lee, rzeczniczka Blue Cross, brytyjskiej organizacji pomagającej zwierzętom.

Źródło: bbc.com

Dodaj komentarz