fbpx

Światło słoneczne i sok z cytryny oczyszczają wodę

Dodanie soku z cytryny do wody wystawionej na słońce usuwa szkodliwe bakterie — informują badacze z USA. Wnioski z eksperymentu opublikowano w czasopiśmie “American Journal of Tropical Medicine and Hygiene”.

Od wieków ludzie korzystali z energii słonecznej do oczyszczania wody pitnej. Jednak teraz, naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i Johns Hopkins School of Medicine odkryli, że dodanie soku z cytryny do tej tradycyjnej metody przyspiesza proces eliminacji niebezpiecznych bakterii, takich jak Escherichia coli. Odpowiedzialne za ten efekt substancje psolarenów zawarte w cytrynach.

Dla wielu krajów dostęp do czystej wody jest nadal wyzwaniem. Badania wykazały, że połowa wszystkich szpitalnych łóżek na świecie jest obecnie zajęta przez pacjentów, którzy cierpią na choroby wynikające z picia zanieczyszczonej wody. Wstępne wyniki naszego badania sugerują, że połączenie metody dezynfekcji słonecznej z sokiem z cytryny może skutecznie redukować E. coli w ciągu zaledwie 30 minut — mówi Kellogg Schwab, kierownik programu Global Water na Johns Hopkins University i jeden z autorów badania.

W wielu ubogich regionach świata powszechnym sposobem na oczyszczanie wody jest SODIS (dezynfekcja wody słonecznej), metoda zalecana przez UNICEF. Ten proces polega na przelewie wody do plastikowych butelek PET o pojemności 1-2 litrów i wystawienie ich na słońce na co najmniej 6 godzin, a w razie zachmurzenia nawet do 48 godzin.

Naukowcy przetestowali tę technikę, ale dodali do wody sok z cytryny, zawiesinę z cytrynowym miąższem lub syntetyczny psolaren. Zauważyli, że psolaren, sok z cytryny oraz zawiesina skuteczniej redukują E. coli i bakteriofagi MS2 w wodzie niż sama ekspozycja na słońce. Warto zaznaczyć, że użycie soku z cytryny w połączeniu z dezynfekcją słoneczną nie jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ nie eliminuje norowirusów, które często powodują zatrucia pokarmowe.

Naukowcy podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych badań nad użyciem soku z cytryny lub innych kwaśnych owoców.

Źródło: sciencedaily.com

One thought on “Światło słoneczne i sok z cytryny oczyszczają wodę

  • 26 maja 2023 at 16:14
    Permalink

    A co to się takiego stało że wodę trzeba oczyszczać? Może korporacje coś wiedzą na ten temat?

    Reply

Dodaj komentarz