fbpx

Ludzie aktywni fizycznie mają w sobie więcej entuzjazmu

Z badań opublikowanych w „Journal of Sport & Exercise Psychology” wynika, że ruch sprzyja doznawaniu ekscytacji i entuzjazmu. Autorzy pracy wskazują, że ich najnowsze odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć, dlaczego ćwiczenia fizyczne są skuteczne w leczeniu depresji, ale nie zaburzeń lękowych.

Uczeni z Pennsylvania State University poprosili 190 studentów o prowadzenie dzienników przez osiem dni, w których zapisywaliby swoje doświadczenia i uczucia. W dziennikach mieli także odnotowywać swoją aktywność fizyczną w wolnym czasie, ilość i jakość snu, a także stany emocjonalne, w tym stres i emocje. Uczestników proszono, aby rejestrowali tylko taką aktywność fizyczną, która trwała co najmniej 15 minut, a także, aby określili jej intensywność. Na koniec każdego dnia dzienniki były przekazywane naukowcom do analizy.

Naukowcy sklasyfikowali emocje uczestników doświadczenia na cztery typy: przyjemne emocje pobudzające, takie jak ekscytacja i entuzjazm, przyjemne emocje dezaktywujące, np. zadowolenie i relaksacja, nieprzyjemne emocje pobudzające, takie jak niepokój i złość, oraz nieprzyjemne emocje dezaktywujące, takie jak smutek i przygnębienie.

„Wyszło na to, że ludzie, którzy byli bardziej aktywni fizycznie, doświadczali więcej pozytywnych, pobudzających emocji niż osoby mniej aktywne. Zauważyliśmy także, że ludzie doświadczali więcej takich emocji w dni, kiedy byli bardziej aktywni fizycznie niż zazwyczaj” – komentuje współautorka badań, Amanda Hyde. Podkreśla jednocześnie, że w analizie uwzględniono inne czynniki mogące wpływać na przyjemne emocje pobudzające, takie jak np. jakość snu.

Według badaczki wyniki te sugerują, że aktywność fizyczna przynosi nie tylko długotrwałe korzyści, ale także natychmiastowe. Jak wyjaśnia Hyde, ćwicząc więcej niż zazwyczaj, możemy dostarczyć sobie dawkę entuzjazmu i ekscytacji.

„Nie musisz być w pełni wysportowaną osobą, ćwiczącą każdego dnia, aby odczuć pozytywny wpływ aktywności fizycznej na nastrój” – dodaje współautor badań, prof. David Conroy. Jego zdaniem, wystarczy jednodniowe ćwiczenia, aby odczuć to pozytywne działanie.

Profesor Conroy ocenia, że najnowsze wyniki pomagają lepiej zrozumieć, dlaczego aktywność fizyczna jest skuteczna w leczeniu depresji, ale nie w stanie lękowym. Powiązane jest to z faktem, że aktywność fizyczna intensyfikuje pozytywne emocje pobudzające, a osoby z objawami lęku nie potrzebują dodatkowego pobudzenia. Wręcz przeciwnie, mogą preferować pewien rodzaj uspokojenia – wyjaśnia badacz.

W przyszłości jego zespół planuje dokładniej zbadać wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne.

One thought on “Ludzie aktywni fizycznie mają w sobie więcej entuzjazmu

  • 24 maja 2023 at 11:00
    Permalink

    Moim zdaniem opisana zależność działa w dwie strony. Mała aktywność wynika z obniżonego nastroju a to pogłębia gorszy nastrój. Podobnie w drugą stronę, aktywność poprawia nastrój a ten wpływa na realizację kolejnych aktywności.

    Reply

Dodaj komentarz