fbpx

55-latek od 74 dni żyje dziewięć metrów pod powierzchnią oceanu

55-letni Joseph Dituri pobił rekord czasu spędzonego pod wodą bez dekompresji. Amerykański profesor od 74 dni przebywa na głębokości dziewięciu metrów pod powierzchnią oceanu. Jego eksperyment ma na celu badanie wpływu ciśnienia na organizm ludzki. Naukowiec z Florydy zamierza spędzić pod wodą co najmniej 100 dni.

Pierwotny rekord, czyli 73 dni spędzone pod wodą w ciśnieniu otoczenia, został ustanowiony przez dwóch profesorów w 2014 roku w Jules Undersea Lodge. Pomieszczenie o powierzchni dziewięciu metrów kwadratowych usytuowane jest na dnie laguny w Key Largo na Florydzie.

Nazwa tego „morskiego hotelu” została zaczerpnięta od imienia Jules’a Verne’a, twórcy książki „20,000 Mil Podmorskiej Podróży”.

Fascynujący doświadczenie. Zamieszkuje dziewięć metrów pod powierzchnią wody

Siedem lat po poprzednim eksperymencie, 1 marca 2023 roku, na tym samym terenie swoje morskie doświadczenie zainicjował prof. Joseph Dituri, używający pseudonimu Dr Deep Sea. Jako część Project Neptune 100, naukowiec z Uniwersytetu Południowej Florydy bada odpowiedź ludzkiego organizmu na długotrwałe narażenie na nadmierne ciśnienie.

W przeciwieństwie do łodzi podwodnej loża, w której zamieszkał badacz, nie wykorzystuje technologii, aby dostosować się do zwiększonego ciśnienia pod wodą.

Przed rozpoczęciem eksperymentu, naukowiec został zbadany przez medyków, a jego stan zdrowia jest bezustannie obserwowany. Po zakończeniu wyzwania odważny naukowiec podda się testom psychologicznym, aby ocenić efekty długotrwałego odosobnienia.

55-latekwłaśnie pobił światowy rekord, ale to dopiero początek jego wyzwań.

„Cieszę się, że moja ciekawość przyprowadziła mnie do tego miejsca. Od dnia pierwszego moim celem było inspirować — nie tylko kolejne pokolenia, ale także globalną społeczność naukową, która prowadzi badania nad życiem podwodnym i reakcją ludzkiego ciała na skrajne warunki. Chociaż ustanowienie nowego rekordu świata jest emocjonującym momentem, moja misja na tym się nie kończy” – podkreślił Dr Deep Sea na Instagramie.

„Zostało mi jeszcze 23 dni pod wodą, aby kontynuować badania, zaangażować się w prace z uczniami różnych grup wiekowych i kontynuować moją podróż odkrywców”.

Egzystencja na dnie morza. Jak wygląda codzienny harmonogram naukowca?

Podwodna odyssey nie odsunęła naukowca od jego akademickich obowiązków. Prowadzi lekcje inżynierii biomedycznej online prosto z dna oceanu. Dzięki połączeniu internetowemu, jest w stanie utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi.

Naukowiec budzi się codziennie o piątej rano, aby zrobić ćwiczenia. Spożywa posiłki bogate w białko, takie jak jajka i łosoś, które może podgrzewać w mikrofalówce. Posiada również ekspres do kawy.

Mimo że egzystencja w podmorskich głębinach jest bezsprzecznie fascynująca, naukowiec zaczyna odczuwać tęsknotę za powierzchniowym życiem. „Najbardziej tęsknię za słońcem” – wyznał w wywiadzie dla Associated Press.

Dodaj komentarz